TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da Nevruz Bayramı kutlandı

Türkmenistan’da Milli Bahar Bayramı ve Uluslararası Nevruz Bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Ülke genelinde Nevruz Bayramı dolayısıyla 21-22 Mart tarihleri arasında tatil ilan edildi. Ayrıca, Devlet Başkanı tarafından Nevruz Bayramı af Kararı kabul edilerek, 2 bin 28 mahkum serbest bırakıldı.

Milli Bahar Bayramı dolayısıyla Ahal vilayetinin Nevruz yaylasında ilk olarak ağaçlandırma kampanyası gerçekleştirildi. Toplu ağaç dikme törenine Türkmenistan Devlet Başkanı da katıldı. Törene; Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, yabancı büyükelçiler, bakanlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkmen Lider törende yabancı büyükelçiler ile sohbet etti ve çevre koruma, doğaya saygı, gelecek nesiller için güzelliğinin ve zenginliğinin korunması, Türkmenistan devlet politikasının en önemli önceliği olduğunu kaydetti. Yabancı büyükelçiler, Türkmen Lideri’ne Türkmenistan’da çalışmaları için oluşturulan koşullardan, devlet düzeyinde yapılan törenlere katılma imkânı için teşekkür etti.

Daha sonra ilk olarak Türkmen Lider ağaç dikti. Ardından törene katılan ağaç diktiler. Yurt genelinde 21 Mart günü 460 bini aşkın ağaç dikildi ve mevcut olan ağaçların bakımı yapıldı. Bu sene ağaçlandırma kampanyası kapsamında ülke genelinde 3 milyon fidan dikilmesi öngörülmektedir.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Halk Maslahatynyň Başlygy Koreýa Respublikasynyň Prezidenti bilen duşuşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Türki medeniýetiň halkara guramasynyň Baş sekretaryny kabul etdi

Teswirle