BIZNES

Türkmenistan’da modern köyler kurulacak

Türkmenistan’da büyük çaplı kentsel dönüşüm programı hızlı bir şekilde devam etmektedir. Ülkenin her tarafında yeni konut projeleri hayata geçirilmektedir. Geçtiğimiz günlerde başkent Aşkabat’ın Gurtly ilçesinde 62 adet 4 katlı evler ile birlikte 160 çocuk kapasiteli kreş, 320 ööğrenci kapasiteli okul, ticaret merkezi ve 10 adet 2 katkı mağazalardan oluşan dev konut projesinin temeli atılmıştı.

Şimdi ise Ahal vilayetinin Kaka ilçesinin Govşut kasabasında ve Ak buğday ilçesinin Onaldı kasabasında yeni modern köylerin temeli atıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı 24 Eylül’de gerçekleştirdiği Bakanlar Kurulu’nda Ahal vilayetinde modern köylerin inşa edilmesine yönelik kararname imzalamıştı.

Bu karar kapsamında her ilçede yeni köylerin inşa edilmesi için 108 hektar alan tahsis edildi. Yakın gelecekte bu kasabalarda 2 bin aile için 400 adet bir katlı evler inşa edilecek. bu evlerin 100’sü 5 odalı, 200’sü 4 odalı ve 100 tanesi 3 odalı olacak. Ayrıca, her evde ekip biçmek için küçük bir bahçe, otopark ve diğer ihtiyaç duyulan altyapı projeleri hayata geçirilecek.

Bunun yanı sıra köylerde muhtarlık binası, 640 talebelik okul, 320 çocuk kapasiteli kreş, mağazalar, sağlık ocağı ve diğer yardımcı tesisler inşa edilecek. Projeler kapsamında köylerin çevre düzenlenmesi yapılacak ve yeşillendirilecek.

Yeni köylerin temel atma törenine Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve milletvekili Serdar Berdimuhamedov, il ve ilçe valileri, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye işadamları, basın ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan milletvekili Serdar Berdimuhamedov, bugün yapılan törenlerin sosyal yönelimli devlet politikasının uygulanmasının kararlılığını yansıttığını kaydetti. Yeni inşa edilecek köylerin binlerce insanın hayatını güzelleştirmekle yetinmeyip, bölgenin de her yönden kalkınmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Temel atma törenleri halk oyunları ve folklor gösterileri ile renkli görüntülere sahne oldu.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar