TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan’da Maden Endüstrisinde Yeni Döneme Giriliyor

Türkmenistan doğal ve mineral kaynaklar bakımından zengin bir ülke. Ülkede doğalgaz ve petrol sektörü dışındaki sektörlerin de kalkınması için son dönemde büyük yatırımlara imza atılıyor. Türkmenistan’da maden endüstrisinde yeni döneme girildi.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Lebap vilayeti ziyareti kapsamında Köytendağ ilçesindeki Garlık maden ocağındaki çalışmaları da helikopterden inceledi. Garlık potasyum üretim tesisi ülkenin maden endüstrisindeki ilk dev yatırımı olacak.

2009 yılında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun birlikte temelini attığı üretim tesisinde potasyum gübresinin üretilmesi hedeflenmektedir. Bölgenin en büyük yatırımlarından birini teşkil edecek tesise kadar demiryolu çekildi. Üretiminin büyük bir kısmının yurtdışına ihraç edilmesi hedeflenmektedir. Bu tesiste, her sene 1 milyon 400 bin ton gübre üretilecek.

Projenin maliyeti 1 milyar 126 milyon doları bulmaktadır. Söz konusu maliyetin yüzde 20’lık kısmı Türkmenkimya devlet holdingi ve geri kalan yüzde 80’lik kısmı ülkedeki bankalar tarafından sağlanan krediler sonucunda finanse edilmektedir. Tesis için yurtdışından 379 milyon dolarlık çeşitli donanımlar ve teknolojik cihazlar getirildi. Projenin hizmete açılması ile 1700 kişiye iş imkânı doğacak.

Bu tesis için 262,5 hektar alan tahsis edilmiştir. Üretim tesisi kapsamında 100’ün üzerinde ünite inşa edilmiştir. 2 tane maden kuyusu kazılmıştır. Birisinden potasyum gübresinin üretmek için tuz üretilecek. Diğer ise çalışanların ve yüklerin taşınması için kullanılacak.

Üretim tesisinin proje kapasitesine ulaşmak için her sene 7 milyon tondan fazla maden üretilmesi beklenmektedir. Madenleri yerin altından 200 ila 1000 metreye kadar derinlikten çıkarmak hedeflenmektedir.

Türkmenistan ile Belarus’un ortaklaşa imza attığı proje kapsamında uzmanların yetişdirilmesine de önem verilmektedir. 226 kişi Belarus’un çeşitli yüksek öğretim kurumlarında eğitim aldı. Bunun yanı sıra 110 öğrenci eğitimini devam ettirmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle