JEMGYÝET

Türkmenistan’da Kurban Bayramı coşkusu

Türkmenistan’da Kurban Bayramı coşkusu yaşanıyor. Ülkede bayram dolayısıyla 3 gün tatil ilan edildi. Bayramının birinci gününde ülkenin bütün camilerinde bayram namazı kılındı, dualar edildi ve kurbanlar kesildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da, Ahal vilayetinin Nevruz yaylasında Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen törenlere katıldı ve toplu yemek sadakası verdi. Türkmenistan’da Kurban Bayramı ülkenin milli değerleri ile birlikte devlet düzeyinde kutlanmaktadır.

Ahal vilayetinde yer alan Nevruz yaylasında çok sayıda çadır dikildi ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenlendi ve sportif aktiviteler gerçekleştirildi. Yayladaki toplu etkinlik yapılan salonda sadaka yemeği verildi.

Sadaka yemeğine ülkenin bütün vilayetlerin yaşlılar, hükümet üyeleri, diplomatik temsilciler ve vatandaşlar davet edildi. Devlet Başkanı burada yaptığı konuşmasında bütün Müslüman dünyası için mübarek olan Kurban Bayramı’nın Türkmenistan’da devlet düzeyinde 3 gün kutlandığını söyledi.

Törenlerin yapıldığı Nevruz yaylasında ulusal bayramları üst düzeyde kutladıklarını kaydeden Türkmen Lider, Türkmen halkının İslami değerleri milli değerleri ile birleştirerek yaşayan halk olduğunu belirterek, bayram günleri aile içindeki ziyaretlerin sıkça yapıldığını, sofraların kurulup, komşular, aile üyeler ile birlikte büyük bir coşkuyla bayram idrak edildiğini söyledi.

Sadaka yemeğinde konuklara Türkmen halkının leziz yemekleri ikram edildi.

Yemekten sonra Türkmen Lider, Nevruz yaylasındaki Ak Ev binasında Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler