TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da kabinede kısmı değişim

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov 2016 yılının değerendirildiği, 2017 programının ele alındığı Bakanlar Kurulu Genişletilmiş toplantısını gerçekleştirdi. Türkmen Lideri  Bakanlar Kurulu toplantısında kabinede bir takım değişiklikler yaptı ve yeni atamalar gerçekleştirdi.

İki Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısı değişti.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri görevindeki Şamuhammet Durdılıyev, Aşkabat Valisi görevine atandı. 

Türkmenistan Bakanlar Kurulu ve Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri görevine Mammetniyaz Nurmamedov getirildi. Mammetniyaz Nurmamedov’dan boşalan Kamu Hizmetleri Bakanı görevine ise eski Aşkabat Valisi Muratniyaz Abilov atanmıştır.

Şamuhammet Durdilıyev’den boşalan inşaat, elektrik enerjisinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı görevine Dadebay Amangeldiyev tayın edildi. Dadebat Amangeldiyev, Temmuz 2013 tarihinden beri Türkmenawtoyolları Devlet  Holdingi Başkanı görevini yürüyordu.

Öte yandan, Balkan vilayet valisi de görevden alındı. Bu göreve, ulaştırma, iletişimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Satlık Satlıkov atandı. Ulaştırma ve iletişimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılığına, Demiryolu Bakanı Bayram Annameredov atandı.

Ayrıca, petrol gaz sektöründeki çalışmaları hızlandırmak amacıyla devlet bakanı görevi oluşturuldu. Bu göreve, yeni atanan Türkmengaz kurumu başkanı Maksat Babayev atandı.

Diğer taraftan, Türkmen Lider Filistin ve İsrail’e büyükelçi atadı. Türkmenistan’ın Suudi Arabistan nezdindeki Büyükelçisi Orazmuhammet Çariyev aynı zamanda Filistin Büyükelçisi, Türkmenistan’ın İtalya nezdindeki Büyükelçisi Berdimurat Recepov ise aynı zamanda İsrail Büyükelçisi görevine tayın edildi. 

Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu’nda bazı ilçelere de vali ve vali yardımcıları atadı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle