JEMGYÝET

Türkmenistan’da Hasat Bayramı kutlandı

Türkmenistan’da her sene Kasım ayının ikinci Pazar günü kutlanan Hasat Bayramı dolayısıyla başta başkent Aşkabat olmak üzere bütün vilayet merkezlerinde kutlama etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikler kapsamında çeşitli kültürel faaliyetler, konferans ve sergiler organize edildi.

Hasat Bayramı dolayısıyla en büyük etkinlik, Aşkabat’taki Atçılık Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Törene, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Türkmenistan’daki yabancı büyükelçiler, bakanlar, kamu kuruluş yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Resmi heyet atçılık kompleksininin meydanında düzenlenen tarım ürünlerinin fuarını izledi. Fuarda, tarım sektörüne ilişkin bütün kurumlar kendi ürünlerini sergiledi. Hayvancılık, gıda endüstrisi, tekstil endüstrisi gibi alanlardaki gelişmeleri anlatan stantlar konukların ilgisini çekti.

Türkmenistan’daki en önemli tarım kültürü pamuk üretimidir. Fuarda, pamuk üretimine yönelik çalışmaları anlatan sergi stantları yer aldı. Burada orta elyaf ve ince lifli pamuk örnekleri gösterildi. Ayrıca, sergide Türkmenistan’da üretilen kavun çeşitleri, meyveler, sebzeler konuklara sunuldu.

Hasat Bayramı, geleneksel olarak tarım yılını özetliyor. Kutlama etkinliğine katılımcılara Türkmenistan Devlet Başkanı’nın mesajı okundu. Türkmen Lider mesajında, tarım sektöründeki köklü reformlar sonucunda ülkede gıda güvenliğinin sağlandığı ve çeşitli gıda ürünlerinin ihracatına başlandığını belirtti.

Tören kapsamında tarım sektörü çalışanlarının adından Türkmenistan Devlet Başkanı’na Ahalteke atı hediye edildi. Ayrıca, tarım sektöründe başarılı olan çiftçilere, bilim adamlarına ve diğer çalışanlara hediyeler verildi.

Tören çerçevesinde at yarışları düzenlendi. Her yarışta galip gelen jokeylere hediyeler verildi ve konser programları düzenlendi.

Bu sene Türkmenistan’da 1 milyon 50 bin ton pamuk hasat toplandı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi