TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da Halı ve Tekstil Bayramı

Türkmenistan’da Halı ve Tekstil çalışanları günü büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamaların merkezi başkent Aşkabat oldu. Önemli gün için Türkmenistan’ın halı ve tekstil ürünlerinin uluslararası fuarı ve Türkmen El Halıları Dünya Derneği’nin 18.Konferansı gerçekleştirildi.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen fuara 20’in üzerinde ülkeden çok sayıda şirket katıldı. Ayrıca, önemli gün için düzenlenen bilimsel konferansa Türkmen el yapımı halılarına büyük ilgi duyan Rusya, Almanya, İsviçre, Belçika, Çin, Suudi Arabistan, BAE, Hindistan, Türkiye, Singapur, Ürdün, Pakistan, Afganistan, Letonya, Gürcistan, Kazakistan, Ermenistan ve Özbekistan’dan heyetler katıldı.

Fuarda, Türkmenistan’ın son yıllarda tekstil sektöründe kazandığı başarılar gösterildi. Pamuk ipliğinden ipek kumaşa kadar geniş yelpazedeki tekstil ürünleri kalitesi bakımından birçok sertifikalar ile ödüllendirildi.

“Türkmenistan’da üretildi” markasıyla ekolojik bakımdan natürel pamuktan üretilen tekstil ürünleri, Türkmenistan’ın yurtdışına ihraç ettiği önemli kalem başlarından birisidir.

Son yıllarda Türkmenistan’da tekstil sanayisinde ayakkabı ve deri üretimine de büyük önem verilmektedir. Fuarda, bu alanlarda üretilmekte olan erkek ayakkabıları, çocuk ve büyükler için spor ayakkabıları gösterildi.

Tekstil sektöründeki yatırımlarına devam eden Türkmenistan’da bu sene Mart ve Mayıs aylarında Ahal vilayetinin Kaka ve Babadayhan ilçelerinde Türk Cotam Enterprises Ltd şirketi tarafından inşa edilecek yeni tekstil fabrikaların temeli atıldı.

Fuarın birçok standını ise halı sektörü kapladı. Türkmenistan’da 1992 yılından bu yana her yıl kutlanan Halı Bayramı ülkenin en önemli bayramlarının arasında yerini almaktadır.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Hazarýaka döwletleri bilen ulag hyzmatdaşlygyny ösdürmäge taýýar

Moskwada II Hazar ykdysady forumy geçirilýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti hatyra çäresine gatnaşdy

Teswirle