JEMGYÝET

Türkmenistan’da Genç Bilim Adamları Merkezi kurulacak

Türkmenistan ülke ekonomisinin bütün alanlarında bilimsel araştırma çalışmalarına önem veriliyor.  Bu nedenle, ülkede Teknoloji Merkezi ve aynı zamanda Oguzhan Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesi kuruldu. Şimdi ise Genç Bilim Adamları Merkezi’nin oluşturulması gündeme alındı.

Türkmenistan Bilimler Akademisi ve Mahtumkuli Gençler Teşkilatı Merkez Konseyi’nin girişimiyle Genç Bilim Adamları Merkezi’nin kurulması hedefleniyor. Bilimler Akademisi’nde düzenlenen toplantıya, ülkedeki bütün yüksek eğitim kurumundan öğretim üyeleri  ve öğrenciler davet edildi.

Toplantıda yapılan sunumlarda, gençlerin araştırma faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla kurulacak bu merkezin ülkenin eğitim kuruluşlarının önemli bir ağını oluşturacağı ifade edildi. Genç araştırmacıların yurtdışındaki organizasyonlara katılması için imkanların seferber edilmesi gerektiğinin üzerinde duruldu.

Türkmenistan’da yeni eğitim-araştırma merkezi oluşturularak, gençlerin güneşten, rüzgardan ve sudan istifade ederek, alternatif enerji kaynaklarının üretilmesi, yüksek teknoloji ve çevreye zararsız ürünlerin üretilmesi, inşaat malzemelerin üretilmesi için yeni teknolojik buluşların ortaya çıkarılması gibi alanlarda teşvik edilmesi hedefleniyor. 

Toplantıda, "2015-2020 yıllar için Türkmenistan'da devlet gençlik politikasının" uygulanması bağlamında bilimsel gençlik hareketi geliştirmek için yeni hedefler belirlendi. Bu konuda, araştırma merkezleri ile okullarda akademisyenliğe meraklı gençlerin ortaya çıkarılması için çaalışma başlatılacak.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Buharest şäherinde “TIBCO-2024” halkara sergisine gatnaşar

“Senagat töleg” ykjam programma bilen meýletin haýyr-sahawat serişdelerini tölemek mümkinçiligi

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri