TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da Gaziler ödüllendirildi

2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zafer Türkmenistan’da düzenlenen törenlerle kutlanıyor. Ülkedeki 2. Dünya Savaşı gazileri ve dul kalan kadınlar 9 Mayıs 'Zafer Bayramı' öncesinde ödüllendirildi. Aşkabat’taki Mekan Köşkü’nde bir tören düzenlendi.

2.Dünya Savaşı’nda kazanılan zaferin 72.yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen törende gazilere ve dul kalan kadınlara Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un adından para, değerli hediyeler ve çiçek takdim edildi. Yaşlılar Konseyi, Savunma Bakanlığı, Aşkabat ve vilayet valilikleri tarafından düzenlenen törende yapılan konuşmalarda Devlet Başkanı’nın savaşa katılanlara ve savaşta vefat eden şehitlerin yakınlara ve ailesine özel önem verdiğini, gazilere ve şehit yakınlarına devlet tarafından birçok kolaylıkların sağlandığı belirtildi.

Ödül töreninden sonra konser programı gerçekleştirildi. Ülkenin önde gelen sanatçıları, folklor ekipleri gösterilerini sundu. Konserde savaş yıllarında seslendirilen şarkılar söylendi. O dönemde Türkmen bestecilerin ürettiği müzikler çalındı, şairlerin yazdığı şiirler okundu.

9 Mayıs Zafer Bayramı günü, Aşkabat’taki Türkmenistan’ın yakın tarihine işlenmiş önemli anları ve olayları simgeleyen anıtları bir araya getiren Hatıra Parkı’na çelenk konulacak. Ayrıca, ülke genelinde çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle