JEMGYÝET

Türkmenistan’da Filistin Kültür Günleri başladı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Filistin Kültür Günleri etkinlikleri başladı. Bu kültürel etkinlik, Filistin’in Aşkabat Büyükelçiliği ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından organize edildi.   

Devlet Kültür Merkezi’nin Mukamlar Köşkü’nde Filistin Kültür Günleri için açılış töreni düzenlendi. Törene, bakanlar, kültür ve sanat dünyası temsilcileri, Aşkabat’taki yabancı misyon şefleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Filistin’in Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Ali Mustafa Gannam, Türkmenistan ile Filistin’in diplomatik ilişkilerinin 25.yılı münasebetiyle düzenlenen bu etkinliğin ülkeler arasındaki dostluk, karşılıklı güven ve diyaloğun daha da pekişmesine imkân sağlayacağını belirtti.

Tören kapsamında Filistinli sanatçılar sahne aldı. Konuk ülke sanatçıları çeşitli şarkıları ve müzikleri seslendirdi. Ayrıca, Mukamlar Köşkü’nün salonunda iki ülkenin milli değerlerini anlatan sergi düzenlendi. 

Filistin Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında Aşkabat sinema salonunda Filistin filmleri gösterime girecek. Filistin Kültür Günleri etkinlikleri 5 Mayıs’ta sona erecek. Aynı gün Türkmenistan sinema salonunda iki ülke sanatçılarının ortak konser programı gerçekleştirilecek.

Türkmenistan ile Filistin arasındaki diplomatik ilişkiler 1992 yılında kuruldu ve o günden bu yana ülkeler arasındaki kültürel işbirliği yapılmaktadır.

İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler, Kasım 2016 tarihinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret ile yeni bir ivme kazandı. Bu ziyaret kapsamında Filistin’in Aşkabat Büyükelçiliği açıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri