BIZNES

Türkmenistan’da Ekonomi Fuarı düzenleniyor

Bu sene bağımsızlığının 25.yılını kutlayan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta ülkenin ekonomik alanında elde ettiği başarıları anlatan fuar düzenleniyor. Fuara, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanaov ve beraberindeki heyet başta olmak üzere yabancı ülke büyükelçileri, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katılıyor.

11-12 Ekim tarihlerinde Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası’nın fuar merkezinde düzenlenen sergide, Türkmenistan’ın ekonomik alanındaki başarıları sergileniyor. Ülkenin bütün bakanlıkları olmak üzere özel sektör temsilcileri de standa açarak, bağımsızlığın 25.yılına büyük başarılar ile geldiğini gösterdi.

 Fuarın katılımcılarına kutlama mesajı gönderen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinin ekonomik alanında elde ettiği başarılarından gurur duyduklarını kaydetti.

Sayın Devlet Başkanı’nın kutlama mesajında; “Çeşitli alanda elde ettiğimiz başarılardan gurur duymaya haklıyız. Son teknolojiler ile donatılan üretim tesislerinde yüksek kaliteli ürünler üretiliyor. Kısa dönemde büyük projelere imza atıldı. Ekonominin bütün alanlarında köklü reformlar yapılarak, bu alandaki çalışmalar hızla devam ettiriliyor” şeklinde ifadeler yer aldı.

Fuara katılan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkmen halkının Bağımsızlık Bayramı ile kutlayarak, geçen 25 sene içerisinde büyük başarıların kazanıldığını kaydetti. Petrolgaz sektörü, sanayi tesisleri, turizm potansiyelinin Türkmenistan’ın bundan sonraki dönemde daha da büyüyeceğinin birer kanıtı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Minnihanov, Tataristan’ın Türkmenistan ile sıkı bir işbirliği içerisinde olduğunu kaydetti.

Resmi konuşmaların ardından resmi heyet, standları dolaştı ve ülkedeki yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy

Kabulda Türkmenistandan nebit we gaz import etmek maslahatlaşyldy

“Atasay Kuyumculuk” Aşgabatda dükanyny açdy