JEMGYÝET

Türkmenistan’da eğitimin kalitesi daha da artırılacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetine gitmeden önce Uluslararası Aşkabat Havalimanının yakınlarında incelemelerde bulundu. Devlet Başkanı, havalimanına yakın bölgede inşa edilecek Garagum iş merkezli lüks otelin inşaat alanını inceledi ve Türk şirketinin yapacağı otele yakın olan 21’nolu okulun yeniden yapılmasını Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev’den istedi. Türkmen Lider, dünya standartlarına çıkarılmakta olan Türkmenistan eğitim sisteminin talepleri doğrultusunda yeni okulun inşa edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Eğitim hizmetlerinin çeşitliliğini artırmak, eğitim kurumlarının faaliyetlerini iyileştirmek üzerine odaklanan Türkmenistan Devlet Başkanı, çeşitli alanlarda uzmanlaşan yeni okulların inşa edilmesinin gerekli olduğunu söyledi. Örneğin, yukarıda bahsedilen okul ve diğer bazı okulların dil eğitimine yönelik faaliyet göstermesi gerektiğini belirtti.

Kreş ve okullarda üç dilde eğitim verilmesini başarıyla geliştirdiklerini söyleyen Türkmen Lider, öğrencilerin ana dil olarak Türkmence dışında küresel ekonomiye entegrasyon dili olarak İngilizce, etnik bir iletişim dili olarak Rusya’yı öğrendiğini ifade etti. Bunun yanı sıra orta ve yüksek eğitim kurumlarında Japon ve Kore dillerinin de öğretilmeye başlandığını belirten Devlet Başkanı, yabancı dil sayısının artırıla bilineceğini, Birleşmiş Milletler ’in resmi dilleri olan Arapça, İspanyolca, Çince, Fransızca yanı sıra Asya'da en yaygın olan veya dünya ekonomisine büyük katkı sağlayan ülkelerin dillerin öğretilebileceğini söyledi.

Devlet Başkanı, çok dilli okullara ek olarak, teknolojik odaklanılan ortaokullar ve özel sınıflar oluşturmak gerektiğini, burada mühendislik ve teknik etkinlik için bir eğilime sahip, yapıcı düşünme yeteneğine sahip, yaratıcı yetenekleri ile yetenekli çocukların eğitim almasına imkan sağlanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Dijital ekonominin çağında talep edilen meslekler hakkında temel bilgi veren okulların kurulmasına dikkat çeken Türkmen Lider, Aşkabat’ın nüfusunun artmasıyla yeni okul ve kreşlerin sayısının arttırılması gerektiğini söyledi. Devlet Başkanı, 600-700 öğrenci kapasiteli okulların uluslararası standartlarda multimedya teknolojisi ile donatılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Eğitimin yeni planlar, hedefler ve fikirler ile donanmış olan 21. yüzyıla girdiğini söyleyen Türkmen Lider, bunun kanıtının eğitimin bilimselleştirilmesi ve bilgisayarlaştırılması olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı, üstün yetenekli çocuklar için okulların artık geçmişte kaldığını söyleyerek, modern eğitim sisteminin tüm çocukların doğası gereği yetenekli olduğu ve okul eğitiminin görevinin potansiyellerini ortaya çıkarması, çocuğun yeteneklerini tanımlamasına ve doğru yönde yönlendirmesine yardımcı olması gerektiğini ifade etti. Bu bağlamda, bugünkü günde bütün okulların yetenekli çocuklar için inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

Devlet Başkanı, bu bağlamda, yeni bir genel eğitim kurumları modeline ihtiyaç olduğunu belirtti. Pedagogların ve velilerin ana okul döneminden çocuğun hangi alanda başarılı olabileceğinin tespitini yapması gerektiğini belirten Türkmen Lider, eğitim sisteminin bundan sonraki dönemde de kalitesinin arttırılması için çaba gösterileceğini belirtti.

Ülke çapında kreş, ilköğretim okulları, orta öğretim okulları ve yüksek öğretim kurumlarının inşaatı yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Eğitim sisteminin kalitesini ve verimliliği arttırmak için ülkedeki eğitim kurumlarında günümüz teknolojisinden yararlanılmaktadır. Okullar ve üniversiteler modern bilgisayar ve multimedya cihazları ile donatılmıştır.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy