TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan’da dev inşaat yatırımı

Dünyanın en önemli enerji ülkesi ve ekonomik büyüme hamleleri ile dikkat çeken Türkmenistan’da inşaat yatırımları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bugünkü günde ülke genelinde toplam değeri 48 milyar doları bulan 1 bin 900 dev tesisin inşası sürdürülmektedir. Bu tesislerin 1790 tanesi Türkmen inşaat firmaları tarafından hayata geçirilmektedir.

2017 yılının ilk çeyreğinde 400 bin metrekareden fazla olan konut, Amuderya nehrinin üzerinden demiryolu ve otomobil köprüleri, dinlenme tesisleri, kreş ve çok sayıda sosyal amaçlı tesisler inşa edildi. 

İnşası tamamlanan dev projelerin arasında Orta Asya’nın dev potasyum gübre fabrikasını göstermek mümkün. Bu proje için büyük bir miktarda yatırım yapılarak, her sene 1,4 milyon ton potasyum gübresi üretilerek, başta Çin olmak üzere Güney Asya ülkelerine ihraç edilmesi hedeflenmektedir.

Bunun yanı sıra Türkmenistan’da petrol ve doğalgaz kaynaklarının hammadde olarak kullanılarak, kimya sanayi sektöründe yeni atılımlar gerçekleştirilmektedir. Hammaddesi doğalgaz olan polietilen ve polipropilen, üre ve amanyon üretim tesisleri inşa edilmektedir. Bu ürünlerin de yurtdışına ihraç edilmesi hedeflenmektedir.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Çoganly ýaşaýyş toplumynda seýilgäh gurmak boýunça bäsleşik

Halkara Nowruz güni mynasybetli täze awtobus ugry ýola goýuldy

«Türkmenbaşy-Garabogaz-Gazagystan serhedi» boýunça bäsleşik

Teswirle