TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerin yüksek katılım

Türkmenistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor. Yerel saat 07:00’da (TSİ:05:00) ülke genelinde bütün sandıklar oy kullanılmaya açıldı. Ülke halkın sabahın ilk dakikalarından oy kullanmak için sandıklara akın etti.

3 siyasi partinin de 9 adayın yarıştığı seçimlerde, şu anki Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da yarışıyor. Devlet Başkanı, aile ile birlikte sabah saatlerinde oyunu kullandı. Türkmenistan genelinde 2548  sandıkda oy kullanılıyor. Yurtdışında ise 39 sandık açıldı.

Türkmenistan Merkez Seçim Komisyonu'na göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yerel saat 14:00’da (TSİ ile 11:00) seçmenlerin yüzde 81.37’si oyunu kullandı. 3,2 milyon seçmenden 2 milyon 627 bin oyunu kullanmış oldu. Ahal vilayetinde seçmenlerin yüzde 83,23’su, Balkan vilayetinde yüzde 81,39’si, Daşoğuz vilayetinde yüzde 73,69’ini, Lebap vilayetinde yüzde 77,06’sı, Mari vilayetinde yüzde 86,79’i ve Aşkabat şehrinde yüzde 89,16’ü oyunu kullandı.

Atavatan Türkmenistan dergisinin de takip ettiği seçimlerde, yabancı basın mensupları Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un oyunu kullandığı seçim bölgesi ile birlikte Aşkabat’a yakın Ahal vilayetindeki bazı seçim bölgelerini ziyaret etti ve seçmenlerin oyu kullandıkların şahit oldu.

3 siyasi partinin katıldığı seçimleri 3223 yerel ve 151 yabancı gözlemci izliyor. Yurtdışından Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı yanı sıra Birleşmiş Milletler, Şanghay İşbirliği Örgütü, İslam İşbirliği Örgütü ile birlikte ABD, Çin, Güney Kore, Japonya, Avusturya, BAE, Türkiye, İran, Hindistan ve Afganistan’dan temsilciler bulunmaktadır. 

Seçimlerde şu anki Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile birlikte 9 aday yarışıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Baş Assambleýanyň wise-başlygy hökmünde işini dowam etdirýär

Ata Watan Eserleri

BMG-niň merkezinde Halkara Nowruz güni bellendi

Rumyniýada Halkara Nowruz güni bellendi

Teswirle