JEMGYÝET

Türkmenistan’da büyük zaferin 73.yılı kutlandı

Türkmenistan genelinde 9 Mayıs 2.Dünya savaşında kazanılan zaferin 73.yılı büyük coşkuyla kutlandı. Sabahın erken saatlerinde Aşkabat’taki Halk Hakıdası anıtlar kompleksine çelenk konuldu. Bu törene, sivil toplum örgüt temsilcileri, milletvekilleri, yaşlılar heyeti, üniversite öğrenciler ve şehir sakinleri katıldı. Ayrıca törene katılanların arasında savaşta vefat etmiş gazilerin torunları ve Türkmenistan’da faaliyet gösteren yabancı büyükelçiler de vardı.

İlk olarak anıta Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından gönderilen çelenk konuldu. Ardından savaşa katılan gaziler ve sonrasında sivil toplum örgüt temsilcileri, milletvekilleri, büyükelçiler ve diğer misafirler çelenklerini bıraktılar. Dakikalar sonrasında anıtın önü rengarenk güllerle doldu.

Türkmenistan’da 1941-1945 yıllarında yaşanmış 2.Dünya Savaşı gazilerine ve o dönemde çalışan gazi eşlerine büyük saygı gösterilmektedir. Her sene Devlet Başkanı tarafından gazilere ve askerlerin dul kalmış eşlerine para ödülü ve çeşitli hediyeler takdim edilmektedir.

TÜRKMEN LİDERDEN KUTLAMA MESAJI

Türkmenistan Devlet Başkanı da, 9 Mayıs Zafer Günü dolayısıyla yazılı kutlama mesajı yayınladı. Türkmen Lider mesajında, Zafer Bayramının insanlığın barış, dostluk, hümanizm ve birliği için derin anlamları ifade ettiğini kaydetti.

Devlet Başkanı ayrıca, savaş döneminde cephenin güvenilir bir destekçisi haline gelen Türkmenistan halkının parlak bir gelecek için yorulmadan çalışarak, çok miktarlarda buğday ve pamuk hasadı toplayarak, Büyük Zafere önemli katkıda bulunduğunu ifade etti. Türkmen Lider, Türkmenistanlı kadınların gönüllü olarak 7,392 kilo altın ve gümüş mücevherini Savunma Fonu'na devrettiğini belirtti.

TÜRKMEN LİDERİNE KUTLAMALAR

9 Mayıs Zafer Bayramı dolayısıyla Türkmenistan Devlet Başkanı’na dünya liderlerinden kutlama mesajları geldi. Başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere Belarusi Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tebrik mesajı gönderdi.

Rus Lider Putin mesajında, 9 Mayıs’ın ortak ve büyük bayramlarının birisi olduğunu belirterek, bu günlerde ecdatlarımızın eşi benzeri görülmemiş kahramanlıklarını büyük saygıyla hatırladıklarını söyledi.

Putin savaş dönemlerde sağlamlaşan dostluk ve karşılıklı anlayış çerçevesindeki gelenek ve göreneklerin, Rusya ve Türkmenistan arasındaki ittifakın ve işbirliğinin daha da güçlendirilmesi için sağlam bir temel oluşturacağına inandığını belirtti.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri