TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan’da buğday hasat dönemi başladı

Türkmenistan’da en önemli tarım ürünlerinden olan buğday hasadına başlandı. Ülkenin Ahal, Balkan, Mari ve Lebap vilayetlerinde hasat dönemi start aldı. Ülkenin kuzey kesiminde yer alan Daşoğuz vilayetinde ise hasat dönemi 14 Haziran’da başlayacak.

Bu sene Türkmenistan’da 760 bin hektar alana buğday ekilerek, 1 milyon 600 bin ton buğday hasadının toplanması hedeflenmektedir. Yüksek getirili buğday çeşitlerinin ekildiği ülkede Ahal vilayetinden 450 bin ton, Mari vilayetinde 380 bin ton, Lebap vilayetinde 350 bin ton, Daşoğuz vilayetinde 300 bin ton ve Balkan vilayetinde 120 bin buğday hasadı alınacak.

Hasat döneminde ülke genelinde Case, New Holland, John Deere ve Claas gibi dünyaca ünlü şirketlerin bin 400 civarında biçerdöverleri çalıştırılacak. Hasat öncesinde yeni biçerdöverler getirildi. Bu dönemde 373 servis grubu hizmet verecek.

Toplanan buğday hasadına elevatörlere taşımak için 8 bin 700 yük aracı hazır edildi. Türkmenstandartları Devlet Kurumu, buğday hasadını laboratuvarlarda analiz ederek, buğdayın kalitesini ölçecek.

Dayhanbank Devlet Ticaret Bankasının vilayetlerdeki, ilçelerdeki şubeleri çiftçilere zamanında ödemelerini yapacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle