JEMGYÝET

Türkmenistan’da buğday hasat dönemi başladı

Türkmenistan’da başlıca tarım ürünlerinden olan buğdayda hasat zamanı geldi. Ülke genelinde 760 hektar alana ekilen buğday toplanmaya başlandı. 6 Haziran tarihi itibariyle Ahal, Mari ve Lebap vilayetlerinde hasat çalışmalarına başlandı. 13 Haziran’da ise Daşoğuz vilayetinde hasat zamanı gelecek.

Türkmenistan genelinde bu sene 1 milyon 600 bin ton buğday rekoltesinin toplanması hedeflenmektedir. Ülkenin 5 vilayetinden Ahal vilayeti 450, Mari 380, Lebap 350, Daşoğuz 300 ve Balkan vilayeti 120 bin ton buğday toplayacak.

Hasat kampanyasında 519 onarım ekibi tarafından hizmet verilecek olan John Deere, CLAAS, New Holland ve Case gibi üreticilerin ürünü olan 1 bin 700 biçerdöver kullanılacak. Yeni tarım makineleri çiftçilere yetiştirdikleri buğday hasadını kayıpsız toplamasına imkân sağlayacak.

Türkmenistan’da tarım sektöründeki reform çalışmaları kapsamında sektörün teknik altyapısının güçlendirilmesi için büyük yatırımlar yapılmaktadır. Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı, dünyaca ünlü tarım ve iş makineleri üreticisi John Deere şirketi ile 2017-2020 yıllarını kapsayan anlaşma imzalayarak, tarım makinelerinin yenilerini alıyor.

Bu kapsamda geçen sene 150 biçerdöver satın alındı. Bu sene de 300 adet biçerdöverin alınması beklenmektedir.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Hazarüsti gaz geçirijisi taslamasyna ygrarly

Türkmen halkynyň Milli Lideri german işewürlerini hyzmatdaşlyga çagyrdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türkmen-german işewürler maslahatyna gatnaşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Merkezi Aziýanyň Prezidentleriniň Kansler Olaf Şols bilen duşuşygyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda 200-den gowrak desganyň gurluşygy alnyp barylýar

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Ýewropa ugry Türkmenistanyň halkara energetika hyzmatdaşlygynyň gün tertibinde möhüm orun eýelär

Ata Watan Eserleri