TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da buğday hasadı başladı

Türkmenistan genelinde önemli tarım ürünü olan buğday hasadı başladı. Hasat yapan çiftçiler ile anında ödemelerin yapılması öngörüldü.

Ülke genelinde 3 vilayette; Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerinde hasat dönemi başlarken, Balkan ve Daşoğuz vilayetleri 12 Haziran tarihinden itibaren hasada başlayacak. Bu sene itibariye 760 hektar alana buğday ekildi ve 1 milyon 600 bin ton rekolte beklenmektedir.

 Aynı günde 3 vilayette biçerdöverler, tarlalarda çalışmalara başladı. Bu seneki rekoltedeki vilayetlerin payı şöyle; Ahal vilayeti 400 bin ton, Mari vilayeti 380 bin ton, Lebap vilayeti 350 bin ton, Daşoğuz vilayeti 300 bin ton ve Balkan vilayeti 120 bin ton. Ülke genelindeki buğday için tahsis edilen arazilere 11 çeşit buğday ekildi.

Bu sene hasat döneminde ülke genelinde 2 bin civarında biçerdöver çalıştırılacak. Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı ile John Deere International GmbH ve Umax Trade GmbH şirketleri ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde ülkeye 2017-2020 yıllarında 3 aşamada modern tarım makineleri getirilmektedir.

Özellikle John Deere ve CLAAS marka biçerdöverler çalıştırılmaktadırlar. Bu tarım makineleri Türkmenistan’ın iklim koşullarına uygun olarak üretilmektedir.

2019 yılı itibariyle devlet tarafından buğday alım fiyatları geçen sene ile karşılaştırıldığında 2 kat arttırıldı.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Hytaýa 4-nji turba geçirijini çekmek mümkinçiligine seretmäge taýýar

Türkmenistanda 11 milliard dollarlyk ýapon maýasy

Awazadaky resminama BMG-niň resmi resminamasy hökmünde çap edildi

Teswirle