JEMGYÝET

Türkmenistan’da bir modern köyün açılışı daha gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında ülkede bütün alanlarda ciddi yatırımlar yapılıyor. Bunun sonucunda köyler şehirler ile yarışmaya başladı. Bütün vilayetlerde yeni ve modern köyler inşa ediliyor. Türkmen köylerinin ve kırsal kesimlerinin bir bütün olarak modernleştirilmesi Türkmenistan devlet politikasının önceliklileri arasında yer almaktadır.

Bu alandaki çalışmaların bir yenisi daha bugün hizmete açıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Ahal vilayetinin Ak bugday ilçesinde inşa edilen “Bereketli Zaman” köyünün açılışı gerçekleştirildi. Açılış töreni milli geleneklerini yansıtan sanat kompozisyonları ile süslenmiş büyük Türkmen düğünü ‘toyu’ düzenlendi. Kutlamalar Türkmen müziği eşliğinde gerçekleşti.

3 YILDA MODERN KÖY YÜKSELDİ

400 aile için inşa edilen bu köy Aşkabat-Mari otoyolunun güzergahında ve Köpetdag’ın eteğinde inşa edildi. Bu bölgede 3 yıl süren çalışmalar sonucunda modern bir köy yükseldi.

Yeni köyde bir katlı çok sayıda ev inşa edildi. Bunların 140’sı 3 odalı ve 130’şer tane 4 ve 5 odalı tam donanımlı evler dahil olmak üzere birçok yan tesisleri hizmete açıldı.  Sayın Devlet Başkanı bu evleri ziyaret ederek, bir ailenin evinde misafir oldu.

Köyde yerel yönetim binası, 640 öğrenci kapasiteli okul, 160 çocuk kapasiteli çocuk yuvası, klinik, 200 seyirci kapasateli salonu bulunan kültür merkezi, telefon istasyonu, 500 kişilik ‘Toy Mekany’ eğlence salonu ve dükkanlar inşa edilmiştir. Köyde ayrıca yeni bir camii de inşa edilmiştir. Bütün bu tesisler modern ihtiyaçlar göz önüne alınarak planlanmış, inşa edilmiş ve donatılmıştır.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Derneği’ne üye olan firmalar tarafından inşa edilen köydeki pazar ve alışveriş merkezinde yerli üretim mallarının satılması dikkat çekti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, ayrıca köyün ormanlık alanına ağaç dikti ve ardından törene katılan davetliler fidanları diktiler. Gelecekte bu bölgede bir park alanı oluşacak.

Türkmenistan’da 2020 yılını kapsayan kırsal kesimi modernleştirme programı kapsamında Lebap, Daşoğuz, Mari ve Balkan vilayetlerinde böyle modern köyler inşa edildi ve hizmete açıldı.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi