JEMGYÝET

Türkmenistan’da bir ilke imza atılan parlamento seçimleri yapıldı

Türkmenistan’da 25 Mart günü parlamento, halk maslahatı ve geneş üyelerini belirleyen genel seçimler gerçekleştirildi. Yabancı basın ve uluslararası gözlemcilerin takip ettiği seçimler ile ilgili bugün Türkmenistan Merkez Seçim Kurulu’nda basın toplantısı gerçekleştirildi.

Yabancı ve yerel basın mensupları, uluslararası gözlemcilerin katıldığı basın toplantısında konuşan Türkmenistan Merkez Seçim Kurulu Başkanı Gulmurat Muradov, seçimlerin yüksek katılım ve organize bir şekilde gerçekleştiğini belirtti.

Seçimlerde ilk defa bir ilke imza atıldığını söyleyen Muradov, bu seçimlerde ilk kez kameralar yerleştirildiğini, Merkez Seçim Komisyonu'nun “saylav.gov.tm” web sitesinin aracılığıyla online bilgi akışının yapıldığını ve internet üzerinden oylama işleminin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Seçimler için ülke genelinde 2 bin 604 ve yurtdışındaki büyükelçilik ve konsolosluklarda 39 sandığın kurulduğunu söyleyen Muradov, Demokratik Parti, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi, Ziraat Partisi yanı sıra vatandaş gruplarının seçimler için aday gösterdiğini ifade etti.

Milletvekilliği için 284, halk maslahatı için 489 ve geneş üyeliği için 13 bin 215 adayın yarıştığı seçimlerde, 2 veya 3 adayın bir koltuk için yarıştığını söyleyen Muradov, milletvekilliği için Demokratik Parti 117, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi 23, Ziraat partisi 28 ve vatandaş grubunun 116 aday gösterdiğini söyledi.

Oy verme işleminin internet üzerinden online takip edildiğini belirten Merkez Seçim Kurulu Başkanı, web siteye 170 binden fazla kişinin giriş yaptığını, web sitedeki bilgilerden online olarak 24 binden fazla insanın yararlandığını belirtti.

Bütün adaylara eşit hakların sağlandığını, basın organlarında bedava seçim kampanyasında bulunmasına imkan sağlandığını belirten Muradov, 15-24 Mart tarihlerinde yapılan erken oy verme işlemine seçmenlerin yüzde 3’ünün katıldığını ifade etti.

Seçimleri 4 bin 72 yerli gözlemci yanı sıra BM, Bağımsız Devletler Topluluğu, AGİT Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Bürosu, İanghay İşbirliği Örgütü, İslam İşbirliği Örgütü, ABD, Avusturya, BAE, İran, Afganistan, Pakistan, Türkiye, Çin ve diğer ülkelerden 142 gözlemcinin katıldığını söyleyen Türkmen yetkili, uluslararası gözlemcilerin seçimlerin açık ve şeffaf bir ortamda gerçekleştirildiğini ifade ettiğini söyledi.

Türkmenistan’da kayıtlı 3,2 milyon seçmenin bulunduğunu söyleyen Muradov, 3 milyondan fazla seçmenin oy kullandığını, katılımın yüzde 91,69 oranına ulaştığını belirtti.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi