TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da bilinmeyen bir hayvan keşfedildi

İspanyol ve Bulgar bilim adamları, Türkmenistan'da bir mağarada bilinmeyen bir eklem bacaklı hayvan türünü buldular. Bununla ilgili Planet Today sitesinde bir haber yer aldı.

Bilim tarafından bilinmeyen hayvan türü Turkmenocampa mirabilis olarak adlandırıldı ve bu "İnanılmaz" veya "olağandışı" anlamına gelmektedir.

Bilim adamlarına göre, antropoide Türkmen mağaralarında yaşamın zor koşullarına uyum sağlamak için uzun bir evrimsel yoldan geçtiği kaydedildi. Bu tür canlı yaratıktan Orta Asya'nın diğer bölgelerinde de olabileceği belirtilmektedir.

Bilim adamları bir mağarada 8 saat  vakit geçirdiler, numuneler aradılar ve yem olarak kokulu peynirle tuzak kurarak, yeni bir tür canlı buldular.

Şu anda, bilim adamları, kendileri için olumsuz koşullarda hayata adapte edilmiş bu canlıları anlamaya çalışıyorlar. Bu arada, Türkmenistan'ın doğusundaki Köytendağ dağındaki mağaraların bilim tarafından bilinmeyen diğer yaratıkları da ev sahipliği yapıyor olasılığından yola çıkan bilim adamları yeni keşiflere hazırlanıyorlar.

Bu araştırmanın sonuçlarının Subterranean Biology dergisinde de yayınlandığı ifade edildi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti daşary ýurt döwlet Baştutanlaryny gutlady

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Hytaýa 4-nji turba geçirijini çekmek mümkinçiligine seretmäge taýýar

Türkmenistanda 11 milliard dollarlyk ýapon maýasy

Teswirle