DÜNÝÄ

Türkmenistan’da Bağımsızlık Bayramı açılışları devam ediyor.

Türkmenistan’da Bağımsızlık Bayramı’nın 25.yıldönümü kutlamaları kapsamında bir dizi açılış törenleri gerçekleştiriliyor. Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla başkent Aşkabat’ın Ruhabat ilçesinde inşa edilen Taze Zaman toplu konut projesinin 3. Etabının ve Karakum nehrinin üzerinde inşa edilen köprünün açılışı yapıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, açılış kurdelesini keserek, köprünün açılışını gerçekleştirdi. 90 metre uzunluğundaki köprünün genişliği 13 metre, her yönde 3 şerit bulunmaktadır. Köprünün yük taşıma kapasitesi 480 ton.

Sayın Devlet Başkanı köprüde incemeler de bulunduktan sonra Taze Zaman konut projesinin 3.etabının açılışını gerçekleştirdi.

2 sene önce Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararı ile Taze Zaman konut projesinin birinci ve ikinci etabının açılışı yapıldı. Bu kapsamda 1385 konut, sağlık evi, kültür merkezi, 800 öğrenci kapasiteli okul, 3 adet 240 çocuk kapasiteli kreş, spor, ticaret merkezi ve birçok dükkanlar inşa edildi.

Projenin 3.etabında ise 508 aile için 443 bir ve iki katlı evler inşa edildi. Modern tarzdaki konutlarda ev halkının huzurlu hayat sürmesi için bütün imkanlar seferber edildi.

Törene, çeşitli açılış törenleri için Aşkabat’a gelen Fransa’nın Bordo üniversitesi profesörü Annie Sasco, Liechtenstein Ekonomi Bakanlığı Baş Danışmanı, doçent Attila Dinçer, Avrupa Vakfı Başkanı, Avusturya Enerji Enstitüsü Prof. Leopold Kaiblinger gibi birçok yabancı heyette katıldı.

Fransa’nın Bordo üniversitesi profesörü Annie Sasco, açılış töreninden memnun kaldığını belirterek, Türkmenistanlı gençlerin son nesil teknoloji ile yakından tanışma imkanı bulduğunu ve onların Türkmenistan’ın geleceği olduğunu kaydetti. Annie Sasco, Türkmen gençlerinin kaliteli eğitim alması için Sayın Devlet Başkanı’nın büyük emek verdiğini ifade etti. 

Türkmenistan’da bölgelerin kalkınması için başlatılan kalkınma programı kapsamında 2007-2014 yılları arasında 6,5 milyar dolar yatırım yapıldı. 2015-2020 yılları arasında da 7,5 milyar dolar çeşitli yatırımların yapılması hedefleniyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler