BIZNES

Türkmenistan’da Atçılık Fuarı’na büyük ilgi

Dünyada At bayramını kutlayan tek ülke konumundaki Türkmenistan’ın ev sahipliğinde At Bayramı kutlamaları resmen başladı. Her yıl Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramı kapsamında Aşkabat’taki Ticaret ve Sanayi Odası Fuar Merkezi’nde bu sene 10’ncusu düzenlenen Uluslararası Türkmen Atı ve Dünya At Yetiştirme Sanatı Bilimsel Konferansı ve Fuarı ziyaretçilere kapılarını açtı.

Fuara aralarında Türkiye’de olmak üzere Hindistan, Malezya, Çin, Rusya, Ukrayna, Avrupa, Asya ve Amerika ülkelerinden atçılık alanında faaliyet gösteren şirketler stant açtı. At ve at binicileri için özel eşyalar üreten firmaların katıldığı fuarın açılışı törenine; Türkmenistan'ın bütün üst düzey devlet yetkilileri yanı sıra Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği'nin toplantısı için gelen konuklar, Aşkabat'taki yabancı misyon şefleri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı. Resmi heyet, fuara gelen bütün şirketler ile tek tek ilgilendi.

Fuara Türkmenistan Devlet Başkanı da kutlama mesajı gönderdi. Türkmen Lider mesajında; Ahalteke atının, yüzyıllar boyunca insanlar tarafından yetiştirilen paha biçilmez bir ulusal zenginlik olduğunu ifade ederek, bu nedenle Türkmenistan’da bağımsızlık yıllarında devlet tarafından at yetiştiriciliği ve binicilik sporlarının gelişimine büyük önem verilerek, deneyimli at yetiştiricilerinin, binicilerin ve uzmanların eğitimi, sosyal ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gerekli tüm şartlar yaratıldığını ifade etti.

Fuarda ev sahibi olan Türkmenistan da çok sayıda stantla yer aldı. Fuar kapsamında atçılık, atlı spor alanında faaliyet gösteren firmalar ürünleri ve çalışmalarını sergileri. Söz konusu etkinlik, atçılık sektöründe uluslararası işbirliğinin arttırılmasına imkân sağlıyor.

Türkmenistan'da At Bayramı törenleri Pazar gününe kadar devam edecek. 29 Nisan tarihinde Devlet Başkanlığı Ahal Teke Atçılık Kompleksi'nde 'Türkmen atları uluslararası güzellik yarışması' düzenlenecek. Yarışmada, 2018 yılının en güzel atı seçilecek. Pazar günü ise hipodromlarda at 

Ýene-de okaň

Türkmen-türk işewürler maslahaty geçirildi

“VISA” nagt däl töleg ulgamynda Türkmenistana hyzmatdaşlyk teklip etdi

Amerikaly kompaniýalar Türkmenistanda 3,3 milliardlyk taslamalary durmuşa geçirýär

Türkmen gazy Yragyň elektrik stansiýalarynyň zerurlyklaryny üpjün eder

Awstriýanyň kompaniýalarynyň Aşgabada sapary

Gazagystan bilen Eýran söwdanyň möçberini 3 milliard dollara ýetirer