DÜNÝÄ

Türkmenistan’da At Bayramı kapsamında yarış gerçekleşti

Türkmenistan’da 1992 yılından bu yana her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramı kutlamaları son yıllarda yurtdışından davet edilen çok sayıda davetli ile geniş katılımla kutlanıyor. 30 Nisan günü kutlanan At Bayramı öncesinde bir dizi etkinlikler düzenlendi. Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin toplantısı, Uluslararası atçılık fuarı ve bilimsel konferans, Ahalteke atlarının güzellik yarışması, Uluslararası Karantina Merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

Bayramın son gününde Uluslararası Ahalteke Atçılık Spor Kompleksi’nde at yarışları düzenlendi. Törene, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov yanı sıra Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve birçok ülkeden gelen yabancı konuklar katıldı.

At yarışları öncesinde spor kompleksinde düzenlenen fuar ilgi çekti. Ardından folklor  ve Galkınış at oyunları ekibinin gösterileri sunuldu.  At yarışı başladıktan sonra Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin yeni sayısının dağıtımı gerçekleştirildi.

Daha sonra at yarışları gerçekleştirildi. 7 yarışın düzenlendi ve her yarışa 12 at katıldı. 3.yarışta Türkmen Lideri’nin torunu Kerimguli Berdimuhamedov’un yarışa hazırladığı Turan isimli Ahalteke atı koştu ve yarışı birincilikle tamamladı. Yarıştan önce Devlet Başkanı, Turan isimli ata alaca ipini taktı. 

2 saatten fazla süren at yarışlarından sonra ödül töreni düzenlendi. 12 yarışın birincilerine ve atlı maraton koşusunun ve atlı spor yarışının birincilerine 20 bin dolar para ödülü takdim edildi. Son yarışın ödülü ise 30 bin dolar oldu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýeti ÝUNESKO-nyň Bütindünýä miras komitetiniň 46-njy mejlisine gatnaşýar

TOPH gaz geçirijisi ugry boýunça demir ýoly gurlar

Ata Watan Eserleri

“Hazar deňzi-Garadeňiz”: dörttaraplaýyn hökümetara ylalaşygyna gol çekmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan gaýtadan dikeldilýän energetikany ösdürýär

Özbegistan we Gyrgyzystan söwda möçberini 2 milliard dollara ýetirer

Jeýms Dewid Wens ABŞ-nyň wise-prezidentligine dalaşgär