BIZNES

Türkmenistan’da Almanya Ekonomi Günü düzenlenecek

1 Aralık 2016 tarihinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Almanya Ekonomi Günü etkinlikleri düzenlenecek. İki ülke iş dünyasının temsilcilerini bir araya getirecek toplantıya, Almanya’dan 67 dev şirketten 100’ün üzerinde iş adamı katılması beklenmektedir.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve Alman Ekonomisi’nin Orta Asya temsilciliğinin düzenlediği toplantıda, yeni işbirliği olanakları değerlendirilecek. Konuklar Türkmenistan’ın bugünkü ekonomik ve ihracat potansiyeli hakkında bilgilendirilecek. Ayrıca, Türkmenistan’daki yatırım politikası, üretim sektöründe inovasyon teknolojilerin kurulması yönündeki çalışmalar bahsedilecek.

Bu sene Aşkabat’ta Almanya Ekonomi Günleri etkinliklerinin 6’ncısı düzenlenecek. Şubat 2016’da Frankfurt kentinde Türkmenistan’ın Ekonomi Günleri organizasyonluğu yapıldı. Mayıs 2016’da ise Waldorf kentinde ‘Türkmenistan-Almanya: İnovasyon teknoloji günü’ etkinliği gerçekleştirildi. 

Ağustos 2016 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Almanya’yı ziyaret ederek, Federal Şansolyesi Angela Merkel, Almanya’nın önde gelen şirket temsilcileri ile ikili işbirliği ilişkilerini görüşmüştü. Türkmen Liderinin Almanya ziyaretine özel, “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin Almanya özel sayısı yayınlanmış, ziyaret kapsamında geniş bir şekilde dağıtımı gerçekleştirilmişti.

Ziyaret kapsamında bir dizi anlaşmalara imza atılırken, Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Birliği’ne üye şirket temsilcileri alman partnerleri ile 13 anlaşmaya imza atmıştı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri