JEMGYÝET

Türkmenistan’da ağaçlandırma kampanyasında yeni dönem

Dünyada bugünler iklim değişikliğine karşı mücadele etmek için hazırlanan Paris anlaşmasının yürürlüğe girmesi için büyük çaba gösterilirken, Türkmenistan’da bu alanda önemli işlere imza atılıyor.Orta Asya bölgesinde iklim değişikliğine karşı etkin mücadele vermenin gururunu yaşayan Türkmenistan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bu alanda bir dizi uluslararası önerilerde bulundu. Türkmenistan Hükümeti, bir yandan bu uluslararası önerilerin BM kapsamında hayata geçirilmesi için çaba harcarken, diğer tarafdan da ülke çapında iklim değişikliğine karşı mücadele veriyor.

Bu kapsamda her sene toplu ağaçlandırma kampanyası düzenleniyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında düzenlenen bu kampanya kapsamında her sene ülke genelinde 3 milyon ağaç dikiliyor.

Bu sene ağaçlandırma kampanyası 8 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek. Sayın Devlet Başkanı, bu konuda ilgili kararı imzaladı. Karar doğrultusunda, il ve ilçe valilikleri bu alandaki çalışmaları yürütecek. Şehirlerde, kanal, nehir ve deniz kıyılarında yeni ağaçlar dikilecek.

Ülkede ağaçlandırma kampanyası her sene ilkbahar ve sonbaharda düzenleniyor. Bu kampanyaya her sene Sayın Devlet Başkanı’nın bizzat kendisi de katılıyor.

Türkmenistan’ın milli orman programı dünyada iklim değişikliğine karşı mücadeleye önemli katkı sağlıyor. Türkmenistan bu konuda birçok ülkeye örnek oluyor. 

Ýene-de okaň

“Baýeri” durduran “Atalanta” Ýewropa Ligasynyň kubogyny gazandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Seýed Ebrahim Raisiniň soňky ýoluna ugratmak dabarasy gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz Aşgabatda täze agyz suwuny arassalaýjy desganyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Eýranyň ilçihanasynda bolup, gynanjyny bildirdi

Türkmenistanyň daşary işler ministri Eýranyň ilçihanasynda hatyra kitabyna ýazgy galdyrdy

“Liwerpul” täze tälimçisini yglan etdi