DÜNÝÄ

Türkmenistan’da “Acil taksi” mobil uygulaması geliştirildi

Türkmenistan’da internet hizmetinden istifade ederek, yeni hizmetlerin sunulması yönünde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bunun bir ilki taksi hizmetinde geliştirildi. Başkent Aşkabat’ın taksi hizmeti sunan servisi, "Acil taksi" mobil uygulaması geliştirildi.

Yandex.Taxi, Uber gibi halihazırda var olan hizmete benzer bir hizmet geliştirmek için kollarını sıvayan Türkmenistan Karayolu Taşımacılığı Bakanlığı, Altın Asır GSM operatörü ile birlikte mobil uyulama geliştirdi.

"Acil taksi" hizmeti için iOS işletim sistemi olan telefonlar için App Store’den, Android işletim sistemli cep telefonlar için Play Market’ten "TIZ.TAXI" uygulamasını indirmek gerekir. Uygulama en yakın taksiyi otomatik olarak arayacaktır.

Program, GPS kullanarak konumunuzu otomatik olarak belirleyecektir. Eğer herhangi bir nedenle adresi isimlendiremiyorsanız, sürücüye potansiyel yolcunun koordinatları bilgilendirilecek. Uygulama, sürücü hakkında ayrıntılı bilgi verecek ve haritada rotayı takip edecektir.

Yolcu adresi belirttikten sonra, programın algoritmaları seyahatin geçici maliyetini belirlemeye izin verecektir. Ücret için ödeme yapmadan önce, yolcu seyahat edilen mesafe hakkında doğru bilgi alacaktır.

Ýene-de okaň

Aşgabatda türkmen-rus 2-nji işewürler forumy geçiriler

Ata Watan Eserleri

Eýranyň daşary işler ministri Russiýa barar

COP-28: metan zyňyndylaryny azaltmak üçin 1 milliardlyk gazna

Türkmenistan ÝHHG-niň ministrler geňeşiniň 30-njy mejlisine gatnaşdy

Dünýäniň iň täsirli zenanlary

Türkmenistanyň Prezidenti Zambiýa Respublikasynyň Prezidentini gutlady