JEMGYÝET

Türkmenistan’da AB ve İrlanda Büyükelçileri Göreve Başladı

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatıyla Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, İrlanda Büyükelçisi Adrian Makkaid’den güven mektubunu kabul etti. Diplomat, Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti hakkında bilgilendirildi. Ülkedeki sosyo-ekonomik kalkınma programı hakkında bilgi verildi.

Görüşmede, ülkeler arasındaki parlamento arası ilişkiler tesis edilmesi teklif edildi. Büyükelçi, ülkesindeki iş dünyasının Türkmenistan ile bilgisayar teknolojisi, ilaç sanayi, yenilenebilir enerji kaynakları alanlarında işbirliğine sıcak baktığını kaydetti.

Türkmenistan’ın Tarafsızlık Bayramı günü büyükelçi olarak göreve başlamasından büyük mutluluk duyduğunu kaydeden İrlandalı diplomat, ülkeler arasındaki diyaloğun pekişmesi için yoğun çaba göstereceğini belirtti.

Öte yandan, Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva aynı gün Avrupa Birliği’nin Aşkabat’taki ofisine atanan yeni büyükelçi Cristian Berger’den de güven mektubunu kabul etti.

Görüşmede, Türkmenistan ile Avrupa Birliği ilişkileri değerlendirildi. Taraflar bugüne kadar hayata geçirilen onlarca ortak projeler hakkında sohbet etti.

AB Büyükelçisine Türkmenistan’ın iç ve dış politikası, sosyo-ekonomik kalkınma programı ve aynı zamanda hukuk alanındaki köklü reformlar hakkında bilgi verildi. Bu sene Eylül ayında Türkmenistan Anayasası’nın yenilenen taslağının kabul edildiği bilgilendirildi.

AB Büyükelçi Berger, Türkmenistan ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki karşılıklı çıkara dayalı işbirliğini geliştirmek için çaba göstereceğini kaydetti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi