DÜNÝÄ

Türkmenistan’da 85 bin mezun

Türkmenistan’da orta okullarda eğitim-öğretim yılı sona erdi. Bu sene ülke genelinde 85 binde fazla öğrenci okullardan mezun oldu. Okullarda mezuniyet törenleri düzenlenirken, ülke genelinde de ‘Son zil’ sloganlıya geniş katılımlı törenler düzenlendi.

Türkmenistan Devlet Başkanı da, yazılı mesaj yayınlayarak, mezunları ve okul öğrencileri eğitim yılının sona ermesiyle tebrik etti. 

Bu yılın ilk aylarında Türkmenistanlı öğrenciler uluslararası bilim olimpiyatlarına katılarak, 61 madalya kazandılar. Bunun 10’u altın, 11’i gümüş ve 40’ı bronz madalyalardır. Ayrıca, Türkmen öğrenciler internet yarışmalarda da derecelere girdiler.

Eğitim yılının sona ermesiyle ilgili törenler eğitim sektörü çalışanlarının, öğrencilerin Bağımsızlık anıtına çelenk konması ile başladı. Daha sonra bütün okullarda mezuniyet törenleri düzenlendi.

Aşkabat şehrindeki okullar mezunları için şehrin güzel yerlerine geziler organize edildi. Akşam saatlerinde ise Aşkabat sinema merkezinde konser programı düzenlendi. Törenler, Türkmenistan Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Aşkabat Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi.

 

Ýene-de okaň

COP-28: 30 milliard dollarlyk howa gaznasy dörediler

Ata Watan Eserleri

Antoniu Guterriş: 2023-nji ýyl iň yssy ýyl boldy

Türkmenistan we Azerbaýjan gümrük pudagynda hyzmatdaşlygy ösdürýärler

Türkmenistanyň Bitaraplygynyň 28 ýyllygy mynasybetli geçiriljek çäreler

Türkmenistan Adalatçysynyň Gruziýa sapary

Dubaýda СOP-28 halkara maslahaty başlaýar

Ata Watan Eserleri