TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da 70 bin nüfusluk yeni şehir inşa edilecek

Türkmenistan’da dev bir inşaat projesinin temeli atıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla 70 bin nüfuslu Ahal vilayetinin yeni idari merkezinin de yer alacağı büyük bir kent projesinin inşasına başlandı. Villa tipi konutların 400’e yakının ve çok katlı apartmanların inşa edileceği kent projesinin 3 veya 4 sene içerisinde kurulması hedeflenmektedir.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a en yakın olan Ahal vilayetinin yeni idari merkezi Gökdepe ilçesinde inşa edilecek. Türkmenistan’da 5 vilayet (eyalet) bulunarak, Ahal vilayeti ülkenin merkezinde yer almaktadır. Bu nedenle Türkmenistan’ın kuzeyi ile güneyini ve batı ile doğusunu birleştiren bir kavşak görevini üslenmektedir. Daha önce Ahal vilayetinin idari merkezi Anew şehriydi ve bu şehir Aşkabat’tan 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Vilayetinin yeni idari merkezi Aşkabat’ın 30 kilometre uzağında güneybatısında yer almaktadır. Yeni idari merkezi aşamalı olarak inşa edilecek.

Temel atma törenine; Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, aralarında Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçi Mustafa Kapucu’nun da yer aldığı yabancı büyükelçiler katıldı. Ayrıca, törene aralarında Atavatan Türkmenistan dergisi olmak üzere yabancı basın mensupları, Türk ve yabancı işadamları da davet edildi.

Törene katılan Türkmen Lider, ilk önce bir konuşma gerçekleştirdi. Devlet Başkanı,  dev bir projenin inşasına başladıklarını söyledi. Dünyada bu kadar büyük ölçekli bir projenin uygulanması ancak gelişmiş bir ekonomik temele sahip güçlü bir devlet tarafından yapılabileceğinin söyleyen Devlet Başkanı, aşamalı olarak bu bölgede 70 bin nüfus için bir kent kurulacağını ifade etti.

Projenin 2 aşamada inşa edileceğine dikkat çeken Türkmen Lider, Villa tipi konutların 400’e yakının ve çok katlı apartmanların inşa edileceği söyledi. Ayrıca, 320 çocuk kapasiteli 10 kreş, 720 öğrenci kapasiteli 19 ortaokul, sanat okulu, müze, Ruhiyet Köşkü, sirk, tiyatro, kütüphane, sağlık, kültür ve spor merkezileri inşa edilecek. Yeni kentin yakınlarında hipodrom ve Uluslararası Ahalteke Atçılık Kompleksi’nin yer aldığı için bu bölgede Ahalteke atçılığı ile ilgili yüksek eğitim kurumunun da inşa edilmesi öngörülmektedir. 

Bu projenin hayata geçirilmesinde şehir planlama tecrübesine ve Türkmen inşaat şirketlerinin gücüne güveneceklerini söyleyen Türkmen Lider, ayrıca yeni kentin boş arazilere kurulacağını da vurguladı.

Devlet Başkanı, 3-4 sene içerisinde Köpetdağ’ın eteğinde tam teşekkülü ve yenilikçi teknolojiler ile donatılan bir mega kentin yükseleceğini ifade etti. Türkmen Lider, projenin inşaatında özellikle akıllı teknolojilerin kullanılmasına özen gösterileceğini ve konutlarda insanların rahat ve huzurlu hayat sürmeleri için bütün imkânların oluşturulacağını ifade etti. Ayrıca, bölgede insanların dinlenebileceği parklar, ticaret merkezleri inşa edilecek.

Ýene-de okaň

Halk Maslahatynyň Başlygy Türkiýäniň Aşgabatdaky ilçihanasyna bardy

Türkmenistanyň Prezidentiniň Mary welaýatyna iş sapary

Türkmenistanly lukmanlar Türkiýede ejir çekenlere kömek berýär

Teswirle