DÜNÝÄ

Türkmenistan’da 6 Ekim Anma günü törenleri gerçekleştirildi

Türkmenistan’da bütün savaşlarda ve 1948 depreminde hayatını kaybeden Türkmen vatandaşlarının anılması dolayısıyla düzenlenen 6 Ekim Anma günü törenleri büyük bir katılım ile gerçekleştirildi. Anma törenine, Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. Anma günü dolayısıyla ülke genelindeki bayraklar yarıya indirildi.

Başkent Aşkabat’taki Halk Hakidesi anıt kompleksinde düzenlenen törene katılan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, komplekste bulunan 3 anıta ayrı ayrı çelenk koydu. Törene katılan başta çok sayıdaki Türkmen vatandaşı olmak üzere Aşkabat’ta bulunan yabancı misyon şefleri, Sayın Devlet Başkanı’nın ardından anıta çelenk bıraktılar.

Daha sonra anıt kompleksinin büyük salonunda düzenlenen toplu sadaka yemeği gerçekleştirildi. Toplu yemek töreninde konuşan Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün ülke genelinde düzenlenen anma törenleri ile Gökdepe savaşında, diğer savaş meydanlarında ve 1948 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybeden Türkmen vatandaşlarını büyük saygıyla andıklarını kaydetti. Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesi uğruna hayatını kaybeden vatan kahramanlarının asla unutmayacaklarını belirtti.

68 yıl önce, Aşkabat büyük bir depremle sarsılmıştı. Binlerce insan hayatını kaybederken, çok sayıda insan da evsiz kalmıştı. Bu yıkıcı depremde hayatını kaybedenler ülke halkı tarafından her sene büyük saygıyla anılıyor. 1948 Aşkabat depremi, Sayın Devlet Başkanı için de ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü o gece, Sayın Devlet Başkanı’nın dedesi Berdimuhamet Annayev de hayatını kaybetmişti.

Türkmenistan’ın yakın tarihine işlenmiş önemli anları ve olayları simgeleyen anıtları bir araya getiren anıt kompleksi 2014 yılında inşa edilmmişti. Bu kompleks, 6 Ekim 1948 tarihinde yaşanan depremin anısına yapılan ve şu anda Aşkabat Deprem Müzesi’nin olduğu alanda yer alan “Boğa Heykeli”; İkinci Dünya Savaşı’nı simgeleyen “Ana Şefkati Anıtı” ve İkinci Dünya Savaşı’ndaki şehitlerin anısına yapılan “Sönmeyen Ateş Anıtı”ndan oluşuyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Dewid Kameron palow tagamyna haýran galdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Mejlisiniň wekilleri Gruziýada saparda bolýarlar

Abu-Dabide Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna bagyşlanan çäre geçirildi

Ertir Parižde Türkmenistanyň göçme energetika forumy öz işine başlar

Özbegistan bilen Beýik Britaniýa täze resminamalara gol çekişdi

Ulag ulgamynda hyzmatdaşlyk etmek boýunça Türkmen-rumyn iş toparynyň mejlisi geçirildi