TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan’da 53 milyar dolarlık inşaat projesi hayata geçiyor

Türkmenistan Hükümeti, sanayileşmiş ülkeler arasındaki yerini daha da sağlamlaştırmak amacıyla altyapı projelerine önemli ölçüde yatırım yapıyor. Ülke genelinde 2 binden fazla tesisin inşaatı devam ediyor. Söz konusu projelerin toplam maliyeti 53 milyar doları buluyor.

Bu rakamlar, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Başkanlığı’nda toplanan Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısında açıklandı.

Sayın Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu’nda yaptığı açıklamasında, 2016 yılının Ocak-Eylül aylarında toplaM maliyeti 2 milyar doları bulan 122 dev tesisin hizmete açıldığını kaydetti. Devlet Başkanı, söz konusu dönemde halı fabrikası, mobilya üretim tesisleri, 254 Mwt gücündeki elektrik santrali, Avaza turizm bölgesinde 10 otel, Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesi kampüsü, 15 okul, 12 kreş, 800 bin metrekare alana sahip toplu konut projeleri gibi birçok sanayi ve sosyal amaçlı projelerin kullanıma açıldığını kaydetti.  

Türkmen Lider ayrıca, hâlihazırda ülke genelinde 53 milyar dolar maliyeti olan 2 binden fazla tesisinde inşasının devam ettiğini söyledi. 

Türkmenistan genelindeki bu yatırımlar ülkenin sanayileşme yönündeki hedeflerine ulaşmasına, ihracata yönelik üretim tesislerinin sayısının daha fazla arttırılmasına imkan sağlayacak. Belirtmek gerekir ki, Türkmenistan'ın ilk 9 aydaki ekonomik büyümesi, aynı dönemdeki global ekonomik büyümeden 2 kat daha fazla oldu. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Hytaýda uly nebit gory tapyldy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda halkara nebitgaz maslahaty geçiriler

Ata Watan Eserleri

Gyrgyz Respublikasy Türkmenistandan pomidor satyn alýar

Ata Watan Eserleri