JEMGYÝET

Türkmenistan’da 3 milyon fidan dikilecek

 Türkmenistan’da bahar mevsimi ağaç dikme kampanyası başlatıldı. 18 Mart tarihinde gerçekleştirilen toplu ağaç dikme organizasyonluğuna, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. 18 Mart günü ülke genelinde 416 bin ağaç dikildi.

Türkmenistan’da yeşillendirme kampanyası ülke siyasetinde önem yer edinmiştir. Her sene bahar ve güz döneminde toplu ağaç dikme kampanyası düzenleniyor.

Bu defaki bahar ağaç dikme törenine; Belarus Millet Meclisi Konseyi Başkanı Mihail Myasnikoviç da katıldı. Bunun yanı sıra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, yabancı misyon şefleri, basın mensupları ve yabancı misafirler katıldı.

Türkmen Lider, ilk önce ağaç dikti. Daha sonra törene katılan büyükelçiler ve diğer yetkililer kendileri için ayrılan bölümde ağaçlarını diktiler. Devlet Başkanı, yabancı büyükelçilere yaptığı konuşmasında, Nevruz bayramının öneminden bahsetti. Uluslararası statü kazanan Nevruz’un birleştirici bir güç olduğunu kaydetti. Türkmen Lider, Nevruz’un UNESCO Somut Olmayan Kültür Miras’ının listesine dahil edildiğini ve bu bayram öncesinde ağaç dikme kampanyası yapıldığını söyledi.

Devlet Başkanı ayrıca, Belaruslu konuğu Mihail Myasnikoviç’e Türkmenistan’da dev gübre fabrikasının inşa edilmesi dolayısıyla teşekkür etti. Bu proje, Belarus ile ortaklaşa hayata geçirildi. Türkmen Lider, Türkmenistan’ı sanayileştirme programı kapsamında inşa edilen bu projenin sadece Türkmenistan’a değil, aynı zamanda bölgedeki komşu ülkelere de fayda sağlayacağını söyledi.

Devlet Başkanı, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’ya selamını ileterek, herkesi bu projenin açılış törenine davet etti.

Aynı gün Aşkabat’ta 75 hektar alana 30 bin çeşitli ağaç dikildi. Şehrin bütün çevresi yem yeşil oldu. Her sene yapılan ağaçlandırma kampanyası sonucunda ağaçları boy aldı ve ülkenin iklimine önemli katkı sağlamaktadır.

Ağaçlandırma kampanyasından sonra Türkmen milli yemeklerinin tadına bakıldı. Türkmen mutfağının leziz yemekleri yabancılara sunuldu.

Bu sene boyunca ülke genelinde 3 milyon fidan dikilmesi bekleniyor. Bahar ve güz dönemindeki ağaçlandırma kampanyası döneminde bütün vilayetlerde yeni fidanlar dikilecek ve ayrıca daha önce toprakla buluşan fidanlara bakım yapıldı.

Türkmenistan’da 1998 yılından bu yana ağaçlandırma kampanyası yapılmaktadır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy