JEMGYÝET

Türkmenistan’da 2016 Yılı Değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya ayrıca, vilayet ve Aşkabat şehir valisi de davet edildi.

Toplantıda, Devlet Başkanı 2016 yılını değerlendirdi. Türkmen Lider, küresel ekonominin ciddi kriz yaşadığını kaydederek, Uluslararası Para Fonu’nun bilgilerine göre, gelişmekte olan ülkelerin ekonomisinin dış etkenler yüzünden büyüme oranlarının düştüğünü belirtti. Türkmenistan’da öncesinden ve zamanında alınan tedbirler sonucunda yaşam seviyesinin azalmasına imkân verilmediğini söyleyen Devlet Başkanı, Uluslararası Para Fonu’nun uzmanlarının da olumlu not verdiğini kaydetti.

Türkmen lider, ülke halkının sosyal yardımlardan istifade ettiklerini, doğalgazı ve elektrik enerjisini bedava kullandığını kaydederek, kamu hizmetleri için de çok düşük düzeyde para alındığını ifade etti. Devlet Başkanı, memur ve emekli maaşlarını, öğrenci ve yardım burslarını yine yüzde 10 oranında arttıracaklarını söyledi.

Toplam değeri 5 milyar dolarlık 202 tesis açıldı

Türkmen Lider, bu sene  Türkmenistan’da toplam değeri 5 miyar dolardan fazla olan 202 tesisin açılışının gerçekleştirildiğini söyledi. Bu tesislerin arasında, Aşkabat Uluslararası Havalimanı, Asya Demir Yol Halkasının 1.aşaması, Lebap eyaletinde elektrik santralı, Oğuzhan Mühendislik Teknoloji üniversitesi, toplam alanı 1,7 milyon metrekare konut, çok sayıda okul ve kreş, sağlık evi, Avaza’da çok sayıda turizm tesisi bulunmaktadır.

2016 yılında Türkmenistan devlet başkanı düzeyinde 8 yurtdışı ziyaretin gerçekleştiğini söyleyen Türkmen lider, bu süre zarfında 10 ülkeden devlet ve hükümet başkanlarının Türkmenistan’ı ziyaret ettiğini söyledi. Bunun yanı sıra çok sayı ülkeden gelen resmi heyetler, işadamları ve şirket temsilcileri ile görüşmeler yapıldı.

2016 yılında Türkmenistan 5.kez BM Genel Kurulu Başkan Yardımcılığına seçildiği belirten Devlet Başkanı, Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı sonucunda Aşkabat Deklarasyonu’n kabul edildiğini, Türkmenistan’ın 2017 yılı için Enerji Şartı Konferansı’nın başkanlığına seçildiğini ifade etti.

2016 yılının bütün ülkeler için olumsuzluk etkiler bırakmasına rağmen, Türkmenistan ekonomisinin yüzde 6,2 oranında büyüme oranında kalacağını söyleyen Türkmen Lider, 2017 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerini üst düzeyde organize edileceği gerektiğinin altını çizdi.

Devlet Başkanı, 2017 yılında ilk defa dev uluslararası spor organizasyonluğuna ev sahipliği yapacaklarını kaydederek, 5.Asya Oyunları dolayısıyla 2017 yılını Sağlık ve Mutluluk yılı olarak ilan ettiklerini duyurdu.

Türkmen Lider ayrıca, Devlet Göç Kurumu’na Türkmenistan’ın Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün Kamu Anahtarı Rehberi’ne dahil edilmesi konusunda çalışma yapmasına yönelik bir kararname imzaladı.

Toplantıda, Yılbaşı gecesinde devlet kurumlarında yapılacak nöbet mesaisi, kamu hizmetlerinin sağlanması yönünde bir dizi talimatlarda bulunuldu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi