TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da 1 Haziran Dünya Çocukları Koruma Günü kutlandı

Dünya genelinde olmak üzere Türkmenistan’da da 1 Haziran Dünya Çocukları Koruma Günü değişik etkinlikler ile kutlandı. Dünya Çocukları Koruma Günü öncesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, bazı bakanlar ve sivil örgüt temsilcileri ile çalışma toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, ülkede çocukların sağlıklı yaşaması, kaliteli eğitim alması gibi birçok konular değerlendirildi. Çocuklara değer verilmesinin sosyal odaklı devlet politikasının temel önceliklerinden biri olduğunu kaydeden Türkmen Lider, çocukların her taraflı korunması için büyük çaba gösterildiğini kaydetti.

Çalışma toplantısında özellikle çocukların haklarının korunması yönünde yasaların iyileştirilmesi yönünde önemli çalışmaların yapıldığı kaydedildi. Bu alanda bir dizi yasanın kabul edildiği, bu kanunlarda çocuklara her türlü desteğin sağlanması öngörülüyor.

Türkmenistan’da çocukların sağlıklı büyümesi için Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü gibi birçok uluslararası kuruluşlar ile yakından işbirliği yapıldığı kaydedildi.

Ayrıca Devlet Başkanı 1 Haziran Dünya Çocukları Koruma Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Türkmen Lider mesajında, gençlerin sağlıklı gelişimi için dinlenme ve eğlence merkezlerinin inşa edildiğini, son multimedya teknolojisi, gerekli eğitim ve teknik araçlar ile donatılan çocuk yuvaları ve  okullar yanı sıra spor tesislerinin kurulduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu ile işbirliği yaptığını, çocukların korunması ve gelişmesi için Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Yönleri Hakkında Lahey Sözleşmesi’ne dâhil olduğunu ifade ederek, bunların Türkmenistan’ın yükümlülüklerini yerine getirilmesine sorumlu bir şekilde yaklaştığının göstergesi olduğunu belirtti.

1 Haziran günü ülke genelinde birçok etkinlikler düzenlendi. Parklarda ve eğlence merkezlerinde çocukların katılımıyla program organize edildi. 2 Haziran tarihinden itibaren ülke genelinde çocuklar için kamp dönemi başlıyor. Çocuklar Aşkabat’a yakınlığı ile bilinen Gökdere’deki çocuk kamplarında ve aynı zamanda Hazar’ın kıyısındaki Avaza turizm bölgesindeki eğlence merkezlerinde kamp yapacak.   

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Portugaliýa ilçi belledi

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle