DÜNÝÄ

Türkmenistan, Özbekistan’dan gübre ve tarım makinesi satın alacak

Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, 6-7 Mart tarihlerinde Türkmenistan’a tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bir dizi açılışlara ve dostluk konseri ile zenginleşen ziyaret kapsamında ülkeler arasındaki ilişkiler stratejik boyuta taşındı. Birçok alanda işbirliği anlaşmasına imza atılırken, Türkmenistan’ın Özbekistan’dan gübre ve tarım makinelerini satın almasına yönelik de sözleşmeler imzalandı.

Türkkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Türkmenistan Demiryol Bakanlığı, Özbekistan’ın Andican mekanik fabrikası ile 100 vagonu çimento taşıyabilecek kapasitedeki vagonlar haline getirilmesi konusunda sözleşme imzaladı.

Bunun yanı sıra Türkmenkimya devlet kurumu, Özbekistan’ın Uzsanoateksport şirketi ile içeriğinde yüzde 24 oranında fosfor olan 30 bin ton suprefos gübresini satın almak için anlaşmaya vardı.  

Ayrıca, Türkmenistan Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı, yine Özbekistan’ın Uzsanoateksport şirketi ile tarım makineleri ve ekipmanlarının satın alımı için sözleşme imzaladı.

Öte yandan, Özbekistan Devlet Başkanı’nın ziyareti öncesinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Özbekistan’ın Uzagrotehsanoatholding tarım makinlerini üreten şirketinin teknik servis merkezi açıldı.

Törene katılan Özbekistan Ticaret, Dış Ekonomik İlişkiler ve Yatırım Bakanı Elyor Ganiyev, teknik merkezin açılmasının iki ülke arasındaki işbirliğinin arttırılmasına imkan sağladığını söyledi.

Özbek tarafı Aşkabat’ta dev ticaret ve servis merkezi açmayı ve akabinde ülkenin bütün vilayetlerinde şubelerini açmayı planlıyor. Bu da, gelecekte Türkmenistan’da Özbek tarım makinlerinin üretilmesine imkan sağlayacak. 

Türkmenistan ile Özbekistan arasındaki ekonomik işbirliği kapsamında son 10 yıl içerisinde 43 milyon dolar değerinde tarim makineleri satın alındı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türki Döwletleriň Guramasynyň döwletleri azyk howpsuzlygy boýunça ylalaşyk baglaşarlar

Türkmenistanyň Prezidenti kitaby Fransiýada tanyşdyryldy

Gyrgyz Respublikasynyň Prezidenti Sadyr Žaparow Russiýada saparda bolar

Ýurdumyzyň diplomatik gullugynyň işgärleri tapawutlandyryş nyşany bilen sylaglandy

Türkmen-fransuz ykdysady hyzmatdaşlygy maslahatlaşyldy

Kiýew şäherindäki Magtymgulynyň muzeýine türkmen milli gymmatlyklarynyň gowşurylmagy