JEMGYÝET

Türkmenistan yeni spor yarışlarına ev sahipliği yapacak

Uluslararası toplum tarafından spor ülkesi olarak adlandırılmaya başlanan Türkmenistan, uluslararası düzeyde pek çok spor yarışlarının yapıldığı ülke konumuna geldi. Türkmenistan’da yakın gelecekte pist bisiklet, samba, boks ve Asya Plaj Oyunları gibi uluslararası turnuvalar düzenlenecek. Bu konuyla ilgili bilgi, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Uluslararası Halter Federasyonu Başkanı Tamas Ayan’ın görüşmesinde paylaşıldı.

Türkmen Lider, Aşkabat’ta devam eden Dünya Halter Şampiyonası kapsamında Uluslararası Halter Federasyonu Başkanı Tamas Ayan’ı kabul etti. Türkmen Lider, Ayan’a Dünya Halter Şampiyonası’nın hatıra hediyesini takdim etti.

İWF Başkanı, Türkmen Lideri’ne misafirperverliği ve şampiyonanın üst düzeyde organize edilmesi için yapılan bütün koşullardan ötürü teşekkür etti. Tamas Ayan, Aşkabat'ta düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nın, Türkmenistan'ın bölgesel ve küresel boyutta spor diplomasisinin gelişimine yaptığı katkılardan biri olduğunu ifade etti.

Türkmen Lider, Uluslararası Halter Federasyonu ile bundan sonraki dönemlerde de işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Görüşmede, ikili işbirliği münasebetleri ele alındı.

Türkmen Lider ve Tamas Ayan dünya şampiyonasını değerlendirdiler. Turnuvaya Afrika, Avrupa, Asya, Amerika ve Okyanusya’dan çok sayıda haltercinin katılmasından duyulan memnuniyet dile getirildi. Tamas Ayan, dünya şampiyonasına ev sahipliği yapmak için 5 ülkenin aday olduğunu, onların arasından Türkmenistan’ın seçildiğini ifade etti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın yakın gelecekte pist bisikleti, samba, boks ve Asya Plaj Oyunları gibi uluslararası spor yarışlarına ev sahipliği yapacağını bildirerek, halter dalında da gelecekte çeşitli turnuvalara ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Bu teklifi için teşekkür eden Ayan, Türkmenistan’da halter spor dalının gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär