TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan ve Rusya arasında spor işbirliği

Rusya Spor bakanı Pavel Kolobkov ile Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikalar Bakanı Dayanç Gulgeldiyev arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Rusya Spor Bakanlığı resmi sitesinin haberine göre, taraflar spor alanındaki işbirliği konularını değerlendirdi.

Moskova’da gerçekleştirilen görüşmede, bakanlar beden eğitimi ve spor alanındaki uzmanların karşılıklı ziyaretlerinin arttırılması, çeşitli sporlar için ortak eğitim kampların düzenlemesi, kış sporları alanındaki işbirliğini geliştirmesi ve iki ülkenin spor üniversiteleri arasında yakın ilişkilerin kurulması konularında görüş alışverişinde bulundu.

Rus Bakan, geçen sene Aşkabat’ta Rus-Türkmen üst düzey görüşmelerinde spor alanındaki işbirliği yanı sıra bir dizi anlaşmaların imzalandığını, spor alanındaki anlaşma kapsamında bu alanda büyük başarıların elde edilmesi, eğitim araştırmalarının yapılması, sporcuların yetiştirilmesi, dopinge karşı mücadele alanlarında işbirliği yapılacağını ifade etti.

Bağımsız Devletler Topluluğu kapsamında işbirliğinin daha da geliştirilmesi konusunda bir anlaşmaya varıldı. Rus Bakan bu bağlamda Türkmen mevkidaşına 2020 yılında Tataristan’ın başkenti Kazan kentinde Birinci Bağımsız Devletler Topluluğu Spor Oyunları’nı düzenlemek istediklerini hakkında bilgilendirdi. Türkmen Bakan, Türkmenistanlı sporcuların bu oyunlara katılacağını ifade etti.

Türkmen tarafı ayrıca, Aşkabat’ın 2020 yılında Dünya Samba Şampiyonası’na ev sahipliği yapması için başvuruda bulundukları hakkında bilgi verdi. Pavel Kolobkov, Türkmen tarafına bu yönde iyi şanslar diledi.

Ýene-de okaň

Türk kompaniýasy tebigy gazdan benzin öndürýän zawodyň ikinji tapgyryna gatnaşmakçy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň energetika ulgamyna maýa goýumlaryny çekmek boýunça Halkara roud-şou geçiriler

“Dragon Oil” kompaniýasyna maýa goýum teklipleri hödürlendi

Teswirle