TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ve İran gazla ilgili anlaşmazlığı uluslararası tahkimde çözecek

Türkmenistan ve İran uluslararası tahkime gidiyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans aracılığıyla gerçekleştirdiği çalışma toplantısında Devlet Bakanı ve Türkmengaz Kurumu Başkanı Mırat Arçayev ile doğalgaz sektöründeki konuları görüştü. Toplantıda, Devlet Bakanı İran İslam Cumhuriyeti’nin Ulusal Gaz Şirketi ile imzalanan ikili anlaşma ve kontratlar kapsamında tedarik edilen Türkmenistan doğalgazı için İran tarafının ödenmemiş önemli ölçüde borcu olduğunu rapor verdi.

Yapılan açıklamada, İran tarafı ile gerçekleştirilen müzakerelerden bir sonuca varılamadığı ifade edildi. İran tarafının bu sorunun karşılıklı olarak kabul edilebilir ve tarafsız bir şekilde çözümü için, Uluslararası Tahkim Mahkemesine başvurulmasını önerdiği kaydedildi.

Türkmengaz Kurumu’nun raporunu dinleyen Türkmenistan Devlet Başkanı, İran’ın Ulusal Gaz Şirketi’nin Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne gidilmesi yönündeki bu teklifini desteklediklerini kaydederek, bunun için gereken evrakların ve belgelerin hazırlanması konusunda bir dizi talimatlarda bulundu.

Türkmenistan ile İran arasındaki gaz anlaşmazlığı bu senenin başlarında başlamıştı. İran Ulusal Gaz Şirketi, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Türkmenistan’ın doğalgaz sevkiyatını durdurduğunu açıklamıştı. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ise bu açıklamayla ilgili basın bildirisinde, Türkmen tarafının İran’ın önemli ölçüde birikmiş borcu nedeniyle doğalgaz tedarikini kesmek zorunda kaldıklarını ifade etmişti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti daşary ýurt döwlet Baştutanlaryny gutlady

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Hytaýa 4-nji turba geçirijini çekmek mümkinçiligine seretmäge taýýar

Türkmenistanda 11 milliard dollarlyk ýapon maýasy

Teswirle