JEMGYÝET

Türkmenistan ve Belarus Devlet Başkanları bir araya geldi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko Aşkabat’ta görüşme yaptılar. Oğuzhan Köşkünde gerçekleşen görüşmeyi Atavatan Türkmenistan dergisi de takip etti. Yarınki açılış öncesi gerçekleşen görüşmede, iki ülke ilişkileri ele alındı, gelecek perspektifleri değerlendirildi.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’yu Oğuzhan Köşkünün kapısında Türkmen Lideri karşıladı. İki ülkenin marşının okunmasından sonra Devlet Başkanları baş başa görüşme gerçekleştirdiler. Türkmen Lideri, Belarus meslektaşının bu ziyaretinin sembolik anlamının olduğunu, bu ziyaret kapsamında Belarus şirketi ile ortaklaşa inşa edilen Garlık Maden tesisinin açılışının yapılacağını belirtti. Türkmen Lideri, Belarus çok sayıda Türkmen öğrencisinin eğitim aldığını vurguladı. Daha sonra, Türkmenistan ve Belarus Devlet Başkanlarının katılımıyla heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Heyetler arası görüşme sonunda, iki Liderin de hazır bulunduğu ortamda Türkmenistan ve Belarus arasında anlaşma ve protokollere imza atma töreni gerçekleştirdi. Türkmen ve Belarus Devlet Başkanları yerli ve yabancı basının katımlıyla basın toplantısı gerçekleştirdi.

Belarus Devlet Başkanının ziyareti kapsamında, Belarus Türkmenistan Büyükelçilik yeni binasının da açılması beklenmektedir. Türkmen –Belarus diplomatik ilişkileri Ocak 1993 yılında başlamıştır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) 

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri