JEMGYÝET

Türkmenistan Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü kutladı

Birleşmiş Milletler tarafından tarafsızlık statüsü verilen dünyadaki tek ülke olan Türkmenistan’ın Tarafsızlık Bayramı uluslararası düzeyde kutlanmaktadır. Çünkü geçen sene Şubat ayında Türkmenistan’ın girişimiyle BM Genel Kurulu 12 Aralık tarihini Uluslararası Tarafsızlık Günü olarak ilan etti ve bu bayram uluslararası seviye kazandı.

Türkmenistan’da  Uluslararası Tarafsızlık Bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Ülkede bayram dolayısıyla 1 gün tatil ilan edildi.

Bayram dolayısıyla Aşkabat’taki Tarafsızlık Anıtı’na çelenk konuldu. Törene, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başta olmak üzere Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, yabancı büyükelçiler, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, yurtdışından gelen pek çok misafir katıldı.

İlk olarak anıta, Türkmenistan Devlet Başkanı çelen bıraktı. Ardından diğer konuklar çelenk koydu.

TÜRK VE YABANCI SANATÇILAR SAHNE ALDI

Uluslararası Tarafsızlık Bayramı dolayısıyla ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bir dizi açılışlar gerçekleştirildi. Aşkabat’taki Kongre Merkezi’nde yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla konser programı düzenlendi.

Renkli görüntülere sahne olan konserde Türk sanatçı Nazlı Öksöz sevilen şarkıları ile konuklara güzel anlar yaşattı. Ayrıca konserde Özbekistan’dan gelen ve daha önce Türkmenistan’da birçok konser programda sahne alan Ferhat ve Şirin düetinin seslendirdiği parçalar da büyük bir heyecan yarattı. Bunun yanı sıra konserde İran’ın Kohan halk müziği topluluğu, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Çin, Kazakistan ve Kırgızistan’dan gelen sanatçılar sahne aldı. Adeta bayrama yakışır uluslararası bir konser programı düzenlendi.

Ýene-de okaň

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri