BIZNES

Türkmenistan Uluslararası Hokey Federasyonuna üye oldu

Türkmenistan ve Kuveyt'in hokey federasyonları, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'na (IIHF) oybirliğiyle kabul edildi.

Bu günler Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Dünya Hokey Şampiyonası gerçekleştirilmektedir. Bu şampiyona kapsamında IIHF olağan Kongresi düzenlendi. Kongrede Türkmenistan ve Kuveyt federasyonunun üye kabulü gündeme getirildi ve kongre katılımcıları iki yeni ülkenin katılımı için oy kullandılar.

Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu Genel Sekreteri Horst Lichtner konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Türkmenistan yükümlülüklerini yerine getirdi, şu anda IIHF üyesi ve bir oyu var, Türkmenistan'a yarışmalarımıza katıldığına teşekkür ediyorum, aynı Kuveyt için de geçerli. IIHF'ye katılmalarını kutlarım" ifadelerini kullandı.

Türkmenistan’da son yıllarda kış sporlarından buz hokeyinin geliştirilmesine büyük önem verilmektedir. Bunun için ülkede gereken altyapı oluşturuldu. Birkaç buz hokey statları mevcut. Türkmenistan buz Hokey Federasyonu kurularak, buz hokey ligi oluşturuldu.

Ýene-de okaň

Türkmen-türk işewürler maslahaty geçirildi

“VISA” nagt däl töleg ulgamynda Türkmenistana hyzmatdaşlyk teklip etdi

Amerikaly kompaniýalar Türkmenistanda 3,3 milliardlyk taslamalary durmuşa geçirýär

Türkmen gazy Yragyň elektrik stansiýalarynyň zerurlyklaryny üpjün eder

Awstriýanyň kompaniýalarynyň Aşgabada sapary

Gazagystan bilen Eýran söwdanyň möçberini 3 milliard dollara ýetirer