JEMGYÝET

Türkmenistan Uluslararası Basketbol Turnuvasında birinci oldu

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 3×3 Uluslararası Basketbol turnuvası düzenlendi. 2017 yılında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlık kapsamında düzenlenen turnuvaya, ev sahibi Türkmenistan yanı sıra Rusya, Türkiye, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan gibi birçok ülkeden katılım oldu.

Erkekler ve bayanlar olarak iki ayrı grupta yapılan müsabakalar sonucunda Türkmenistan’ı temsil eden takım birinciliği elde etti. Toplam 16 takımın katıldığı turnuvaya Türkmenistan 6 takım ile katıldı. 3 Türkmenistan takımı final müsabakalarına çıkma başarısı gösterdi. Kadınlarda final müsabakasında Türkmenistan takımı, Azerbaycan takımını 21:19 skorla yenmeyi başardı.

Erkeklerde ise 2 Türkmen takımı finalde yarıştı. Türkmenistan-1 takımı, kendi vatandaşları olan takımı 21:12 skorla yendi.

5. Asya Oyunları’na hazırlanan Türkmenistan takımı için bu turnuva önemli bir tecrübe zemini oluşturdu. Türkmen takımı, Aralık ayında Polonya’da düzenlenecek uluslararası turnuvada boy gösterecek. Ayrıca, Avrupa’daki bazı turnuvalara katılacak.

3×3 basketbol oyunu streetbol olarakta biliniyor. Geçen asırının 50’li yıllarında ortaya çıktı. Diğer basketboldan farklı olarak her takımda 3 kişi oynuyor ve takımlar bir potada mücadele ediyor. Ayrıca, basketbolun bu türünü daha da yaygınlaştırmak amacıyl bir dizi girişimlerde bulunuldu. 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nda da 3×3 basketbol oyununun spor dallarının arasında ilave edilmesi görüşülüyor.

Bu oyunun Türkmenistan’da düzenlenecek 5.Asya Oyunları’nda da daha fazla izlenen spor dallarından birisi olacağı kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi