TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan, Uluslararası Afganistan Konferansı’na katıldı

Afganistan Konferansı’na katıldı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-moon, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani başta olmak üzere 76 ülkeden ve 26 uluslararası örgütten üst düzey yetkililerin katıldığı konferansta, Türkmenistan’ın Afganistan’ın kalkınması için yaptığı çalışmalar takdir edildi. Türkmenistan, komşusu Afganistan’da barışın sağlanması ve ekonomik kalkınması için büyük katkıda bulunmaktadır.

Uluslararası konferansta, Afganistan’ın ekonomik ve sosyal bakımdan kalkınması, ülke halkının refah düzeyinin arttırılması için geleckete atılan adımlar değerlendirildi. Türkmen tarafı, sözkonusu konferansta Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 65. toplantısında Afganistan’daki barış görüşmeleri için Türkmenistan’ın kendi ülkesinde bütün imkanları sağlamaya hazır olduğu yönündeki teklifi tekrar gündeme getirildi.

Konferansa katılan konuklara, Türkmenistan’ın Afganistan’a yönelik hayata geçirdiği projeler hakkında bilgi verildi. Bu konuda, Afganistan Cumhurbaşkanı ve diğer konuklar, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz hattı, Türkmenistan-Afganistan-Tacikisran demiryol hattı, karayolu ve optik iletişim hattı gibi birçok projenin önemine değindi. Bu projelerin, Afganistan’ın kalkınmasında önemli rol oynadığı belirtildi.

Türkmenistan, komşusu Afganistan’ın kalkınması için büyük katkıda bulunuyor. Bu kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından Afganistan’da sosyal amaçlı tesislerin inşası konusunda özel program hazırlandı ve onaylandı.

Uluslararası konferans sonrasında yayınlanan ortak bildiride, Türkmenistan’ın öncülüğünde hayata geçirilmekte olan TAPİ projesi, demiryol hattı, elektrik hattı projelerine de yer verildi. Ayrıca, 2017 yılında  Afganistan konulu 7. Uluslararası Ekonomik İşbirliği Konferansı’nın (RECCA VII) Aşkabat’ta yapılması konusunda Türkmenistan Hükümeti’nin girişimi desteklendi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle