TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan uçak filosuna yeni Boeing katıldı

Türkmenhavayolları Sıvil Havacılık Kurumu’nun uçak filosuna dünyaca ünlü Amerikan şirketi Boeing tarafından üretilen yeni uçak katıldı. Boeign 737-800 tipi uçak, Uluslararası Aşkabat Havalimanına iniş yaptı. 160 yolcu kapasiteli uçak koltuklarının konforlu olmasıyla dikkatleri çekti.

Uçağın navigasyon ve elektronik cihazları en gelişmiş teknoloji ve tasarım sonucunda üretilmiştir. Türkmenistan uçak filosuna yeni uçaklar katarak, yurtdışı uçak destinasyon sayısını giderek çoğaltıyor.

 

Türkmenhavayolları Sivil Havacılık Kurumu’nun bünyesinde Boeing tipi 20 uçak bulunuyor. Boeing 757-200, Boeing 737-800 ve Boeing 777-200 tipi uçaklar uluslararası seferlerde kullanılırken, Boeing-717 tipi uçaklar ise iç hatlarda kullanılıyor.

 

Halihazırda, Türkmenhavayolları Moskova, Kondra, Frankfurt, Birmingem, Bangkok, Yeni Deli, Abu-Dabi, Amritsat, Pekin, İstanbul gibi dünyanın büyük ülkelerinin en önemli kentlerine seferler düzenliyor. Geçtiğimiz dönemde Fransa’nın başkenti Paris’e, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a ve Türkiye’nin başkenti Ankara’ya seferler başlatıldı. Bunun yanı sıra Aşkabat ile Türkmenbaşı havalimanlarından İstanbul’a kalkan uçak sayısı arttırıldı. Türkmenhavayolları devlet kurumunun Asya ve Avrupa’nın 11 dev kentinde temsilciliği bulunuyor.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

«Aşgabat-Hazar» ugry boýunça täze gatnaw ýola goýuldy

125 ýyllyk kompaniýa logosyny üýtgetdi

Duşanbede türkmen-täjik işewürler forumy geçiriler

Teswirle