TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan-Türkiye siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye’nin başkenti Ankara’da Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı arasında siyasi istişare toplantısı düzenlendi. Türkmenistan heyetine, Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev başkanlık etti. Türk heyetini ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ümit Yardım temsil etti.

Görüşmede 3 ana konu üzerinde fikir teatisinde bulunuldu. İkili ilişkiler, bölgesel sorunlar ve çok yönlü işbirliği konuları değerlendirildi. Taraflar siyasi, ekonomik ve ticari ilişkileri masaya yatırdı. Ülkeler arasındaki münasebetlerin geliştirilmesinde karşılıklı ziyaretlerin önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri daha üst seviyelere çıkarılması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede, ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konular görüşüldü.

Türkmen heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kabul etti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu'nun Hacıyev'i kabulünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkmenistan'a düzenlenmesi planlanan ziyaret ve Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan arasında yapılacak üçlü devlet başkanları zirvesi ele alındı.

Çavuşoğlu, görüşmede, iki ülke arasında gerçekleşen siyasi istişarelerin faydalı olduğunu vurgulayarak, ikili ilişkilerin geliştirilmesinde Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankul Amanlıyev'in ortaya koyduğu çabayı takdir etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Koreýa Respublikasy: parlament ugry boýunça ylalaşyga gol çekildi

“Türkiýe-Azerbaýjan-Türkmenistan” üçtaraplaýyn sammiti Awazada geçiriler

Prezident Ärdogan Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Teswirle