BIZNES

Türkmenistan Ticari Usul Kanunu Değişiyor

Türkmenistan Ticari Usul Kanunu değişiyor. Türkmenistan Meclisinde 15 Ekim 2016 senesinde yapılan oturumda, birkaç yeni kanun ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmak ile ilgili Kanunlar kabul edildi. Türkmenistan Meclisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 12 Şubat 2017 senesinde yapılması hakkında Kanunu da kabul etti. Değişiklik yapılan Kanunların arasında ticari hayatta önemli yere sahip olan Ticari Usul Kanunda bulunmaktadır. Türkmen Hukukunda, “Arbirtaj Mahkemesi- ArbitraŽ kazyýeti” olarak adlandırılan, ancak, Türk hukukundaki karşılığı Ticaret Mahkemesi olan mahkemeler bulunmaktadır. Türkmenistan Ticaret mahkemesinde uygulanan usul kanunu, genel Medeni Usul Kanunu olmayıp, ayrı bir kanun-Türkmenistan Ticari Usul Kanunu bulunmaktadır. Alacak-verecek davaları ve diğer her türlü ticari davalar, Türkmenistan Ticaret mahkemesinde görülmektedir.  Kanun Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp, yayınlandıktan sonra daha geniş bilgi verilecektir.

Türkmenistan Meclisi, “İnsan ticaretine karşı mücadele Kanunu”, “Gerçek kişilerin yatırımlarının garantisi Kanunu”,  “ Su Kanunu” kabul edildi.

Bununla birlikte, Türkmenistan Meclisinde, “Kabahatler Kanununda değişiklik yapmakla ilgili Kanun”,  “Sarhoşluk ve uyuşturucudan zarar gören insanları tedavi etmek ile ilgili Kanunda değişiklik yapmakla ilgili Kanun”, “Savunma hakkında Kanunda değişiklik yapmakla ilgili Kanun”, “Seçim Kanununda değişiklik yapmakla ilgili Kanun” ve “Bazı Kanunlarda değişiklik yağmakla ilgili Kanun” kabul edildi.

Türkmenistan Meclisi ayrıca, bazı uluslararası anlaşmaları da onayladı. Buna göre, Türkmenistan “Sınırda yüklerin kontrolünü yapmanın şartlarını mutabık kalmak hakkında Uluslararası Anlaşmaya” taraf oldu. Bununla birlikte, Türkmenistan,  “Kuru Limanlar” hakkında hükümetler arası Anlaşma” da taraf oldu.  “Türkmenistan ve Almanya arasında Çifte vergilendirmeyi önleme Anlaşması” de Meclis tarafından onaylandı.  15 Ekim 2016 senede yapılan oturumda, 12 Aralık 2015 tarihinde BM Havanın Değişmesi hakkında Çerçeve Anlaşmasına katılan ülkelerin 21. Toplantısında kabul edilen Paris Anlaşmasını tasdik etmekle ilgili Meclis Kararı da kabul edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Not.

Sitemizdeki hukuk analizleri, Av.Dr. Döwran Orazgylyjow tarafından hazırlanmakta olup, daha fazla bilgi için turkmenlawyer@turkmenlawyer.com adresinden irtibata geçilebilir.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler