BIZNES

Türkmenistan tekstili görücüye çıktı

Türkmenistan’da sanayi sektörünün önemli ayağını oluşturan tekstil sektörü son yıllarda büyük bir ivmeyle büyüyor. Her yıl Haziran ayının ilk Pazar günü Tekstil sektörü çalışanlarının günü bayram olarak kutlanmaktadır. Bu bayram dolayısıyla Türkmen Tekstili-2017 konulu Uluslararası Fuar düzenlendi.

Fuara başta Türkiye başta olmak üzere Rusya, İtalya, İsviçre, Almanya, Belçika, Çin, BAE, Ukrayna gibi birçok ülkeden şirketler katıldı. Türkmenistan’ın tekstil sektörünün büyümesine önemli katkıları bulunan Cotam, Engin Group, Norsel İnternational, Gap İnşaat gibi Türk firmalarda fuarda yerini aldı. Bunun yanı sıra ülkedeki tekstil fabrikalarında kullanılmakta olan makineleri üreten Alman Truеtzschler, Saurer Schlafhorst ve Volkmann şirketileri,  Belçika’nın Solway, Рicanol ve WandeWiele firmaları gibi İsviçre ve İtalya firmaları da katıldı.

Fuar kapsamında Türkmenistan’ın tekstil sektöründe ürettiği ürünler geniş yelpazede yer aldı. Bunun yanı sıra bu sene Eylül ayında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için hazırlanan tekstil ürünleri büyük beğeni topladı. Среди садоводов и любителей органического сельского хозяйства семена каннабиса зарекомендовали себя как легко выращиваемые и многофункциональные. Они идеально подходят для создания экологически чистых и устойчивых садов.

Fuarda yurtdışından davet edilen ünlü modacıların defilesi düzenlendi. Meşhur Rus modacı Valeentin Yudaşkin yanı sıra Belarus’lu Yulia Latuşkina ve Lyudmila Labkova’nın yeni koleksiyonları izleyicileri büyüledi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy