JEMGYÝET

Türkmenistan tarımdan sanayileşmiş ülkeye döndü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Yeni yıl öncesi Bakanlar Kurulu’nun en son toplantısını gerçekleştirdi. 2018 yılını değerlendiren Türkmen Lider, Türkmenistan’ın tarım ülkesi olmaktan çıkarak, sanayi ülkesine dönüştüğünü kaydetti.

Devlet Başkanı 2018 yılı içerisinde  51 Bakanlar Kurulu’nun toplantısının ve çeşitli konularda 41 devlet düzeyindeki çalışma toplantısının gerçekleştirildiğini kaydetti. Türkmen Lider, bu sene devamında 10 ülkeyi ziyaret ettiğini, 10 ülkenin devlet ve hükümet Başkanları’nın Türkmenistan’ı ziyaret ettiğini söyledi.

Devlet Başkanı ayrıca, 2018 yılı içerisinde yabancı ülkelerin çeşitli bakanları, uluslararası örgütlerin başkanları, yabancı büyükelçiler, yabancı işadamları ve çok sayıda yurtdışından gelen konuklar ile bir araya geldiğini ifade etti. 

“Bakanlar Kurulu toplantılarında, hükümet toplantılarında, ziyaretlerde ve uluslararası toplantılarda siyasi, ekonomik ve sosyal nitelikte konular ele alınmıştır. Tarafsızlık ilkelerine dayanarak – bağımsız devletimizin yasal statüsü, uygun kararlar alındı ve belgeler imzalandı.” diye konuşan Türkmen Lider, 2018 yılından memnun kaldığını söyledi.

Küresel ekonomideki krize rağmen, seçtikleri yolda güvenle ilerlediklerini kaydeden Türkmen Lider, ulusal ekonomide önemli başarıların kazanıldığını, yüksek teknolojili işletmelerin açıldığını, Türkmenistan’ın tarımdan sanayileşmiş ülkeye dönüştüğünü belirtti.

Daha sonra Türkmen Lider, Türkmen halkının Yeni Yıl bayramını en iyi şekilde kutlaması için 31 Aralık gününü tatil ilan etti. Devlet Başkanı’nın imzaladığı kararname kapsamında, Türkmenistan halkı Yeni yıl bayramı dolayısıyla 4 gün tatil yaparak, 2 Ocak tarihinde işbaşı yapacak.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär