JEMGYÝET

Türkmenistan Tarafsızlık Bayramı’nı Kutladı

Türkmenistan 12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tescil edilen Tarafsızlık Günü’nü büyük coşkuyla kutladı. Türkmenistan, dünyada BM Genel Kurulu tarafından Tarafsızlık statüsü 2 defa tescillenen ve onaylanan tek ülke. 1995 yılında Tarafsızlık statüsüne kavuşan Türkmenistan, 2015 yılında tarafsızlık statüsünün 20.yılını kutladı ve o sene BM Genel Kurulu üye ülkeler tarafından bu statü tekrar onaylanmıştı.

Bu sene Tarafsızlık Günü’nün 21.yıldönümü kutlandı. Ülke genelinde birçok kültürel etkinlikler düzenlendi. Bayram dolayısıyla resmi etkinlik Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla gerçekleşti. Başkent Aşkabat’taki Tarafsızlık anıtına çelenk konuldu. Törene, Türkmenistan Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, yabancı misyon şefleri, yaşlılar, sivil örgüt temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda Türkmen vatandaşı katıldı.

Tarafsızlık statüsü Türkmenistan’ın dış politikasının önceliklerinden olup, dünyada kalıcı barışın ve istikrarın sağlanması yönünde büyük çaba göstermektedir.

Türkmenistan Lideri’ne Bayram Kutlaması

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’u Tarafsızlık Günü dolayısıyla Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri kurum yetkilileri tebrik etti. Türkmen yetkililer, Sayın Devlet Başkanı’nı Tarafsızlık Bayramı’nın 21.yıldönümü ile kutlayarak, ülkenin kalkınması yönünde gerçekleştirdiği geniş çaplı kalkınma programlarında yeni başarı dileklerinde bulundular.

Sayın Devlet Başkanı, Türkmenistan Tarafsızlık statüsüne kavuşarak, kendi kalkınma yoluna adım attığını ve bu statü gereğinde her türlü askeri oluşumlarına uzak durarak, öncelikle Orta Asya bölgesi olmak üzere tüm dünyada kalıcı barışın sağlanması için aktif bir siyaset yürüttüğünü söyledi.

Türkmen Lider, Aşkabat’ta Birleşmiş Milletler Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi’nin açılmasını buna örnek gösterdi.

Tarafsızlık Bayramı Dolayısıyla Konser Düzenlendi

Türkmenistan’ın Tarafsızlık Bayramı dolayısıyla başkent Aşkabat’taki Maslahat Köşkü’nde konser programı düzenlendi. Konserde, Türkmenistan’ın sanatçılar sahne alarak, sevilen şarkıları ve folklor gösterileri ile izleyicileri mutlu etti.

Konser programı Dokmaçılar folklor ekibin gösterisi ile başladı. Daha sonra ülkenin önde gelen sanatçıları şarkılar söyledi. Halk oyunları ekipleri gösteriler sundu. Türkmenistan’ın en meşhur halk oyunu olan küştdepdi dansı salondakileri büyüledi.

Ban ki-moon: Türkmenistan’ın Tarafsızlığı Barışın ve Uluslararası Güvenliğin Güvencesi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-moon, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Tarafsızlık Günü dolayısıyla kutlama mesajı gönderdi. BM Genel Sekreteri mesajında, Türkmenistan’ın tarafsızlığını dünyada barışın pekişmesine ve uluslararası güvenliğin sağlanmasına yönelik kararlı atılan adım olarak değerlendirdi.

Ban ki-moon, Türkmenistan Hükümeti’ne Aşkabat’ta BM Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi’nin açılması için yaptığı desteklerden dolayı teşekkür etti. Genel sekreter, bu merkezin Orta Asya ülkeleri arasında terör, uyuşturucu kaçakçılığı, iklim değişikliği ve diğer alanlarda işbirliğinin arttırılmasına önemli katkı sağladığını ifade etti.

Ban ki-moon ayrıca, BM Genel Ofisi’nin yeni binasının Aşkabat’ta açılması için de teşekkür etti. Bu açılış töreni, 26-27 Kasım tarihinde Aşkabat’ta düzenlenen 1.Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı kapsamında Ban ki-moon’un katılımıyla açılmıştı. Türkmen Liderine ayrıca, AGIT Genel Sekreteri ve BDT Genel Sekreteri de video mesajlı kutlama gönderdi.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri